ul. Rozdroże 4, 30-333 Kraków 721-444-768 kontakt@trustico.com.pl

Gry i klocki – jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

Twister

Dziecko zaczyna rozwijać swoje zdolności manualne już od pierwszych dni życia. Początkowo niezgrabnie chwyta wszystko, co wpadnie w dłonie, z czasem jednak staje się coraz bardziej precyzyjny. Aby wspomóc ten proces, możemy zdecydować się na określone gry i zabawki. Dają one nie lada frajdę, a przy tym rozwijają zdolności manualne. Na co warto się zdecydować?

Gry zręcznościowe

Aby dziecko w pełni rozwinęło swe zdolności manualne, konieczna jest odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa, którą może nabywać, grając w gry zręcznościowe. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek tego typu. Stanowią one rozrywkę dla całej rodziny. Dlatego warto po nie sięgać.

Zwykle służą one nie tylko rozwojowi zdolności manualnych dziecka, ale również pobudzają wyobraźnię, uczą pracy w grupie i współdziałania, ćwiczą refleks czy też umiejętność logicznego myślenia. Dzięki nim nasza pociecha z łatwością uczy się kształtów i kolorów. Równie istotna jest nauka zdrowej rywalizacji i umiejętność godzenia się z porażką.

Wśród gier zręcznościowych, które cieszą się dużą popularnością, wymienić można:

  • Ravensburger Gra La Cucaracha – to gra dla całej rodzina serwująca każdemu uczestnikowi świetną rozrywkę. Zadanie jest proste: musimy pozbyć się karalucha, który zadomowił się w kuchni. Nie jest to jednak tak łatwe jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Konieczny jest dobry refleks.

Dzięki tej grze dziecko rozwija zręczność, koordynację ruchową, a także pomysłowość – trzeba bowiem znaleźć odpowiedni sposób, aby pozbyć się insekta. W grę mogą grać dzieci już od 6. roku życia,

  • Hasbro Gra Głodne Hipcie – to propozycja dla jeszcze młodszych dzieci. Z powodzeniem mogą w nią grać już czteroletnie maluchy. Kolorowe hipopotamy są nie tylko wiecznie głodne, ale także zawsze gotowe do zabawy. To kolejna zabawka, która ćwiczy zręczność i zdolności manualne, a przy tym dostarcza nie lada rozrywki,
  • Goki Balansująca wieża – w trakcie rozgrywki powstaje chwiejąca się wieża. Im staje się ona wyższa, tym zabawa jest trudniejsza, a co za tym idzie coraz bardziej ekscytująca. Uczestnik dokładając swój klocek, musi uważać, aby nie zaburzyć konstrukcji. Jeden nie pewny ruch i wszystko legnie w gruzach.

To doskonała rozrywka dla całej rodziny. Dzięki grze dziecko ćwiczy koordynację ruchową, a także zdolności manualne. Uczy się również rozpoznawać kształty i kolory,

  • Granna Kółka i spółka – w trakcie gry dziecko musi ułożyć obrazki z dostępnych figur geometrycznych. Liczy się nie tylko zgodność układanki, ale również czas – wygrywa ten, kto będzie najszybszy. W zabawie mogą uczestniczyć dzieci, które ukończyły 4. rok życia.

Gra zawiera trzy warianty trudności, przez co nie nudzi się, gdyż zawsze możemy zmienić zasady rozgrywki, czyniąc ją bardziej złożoną. Zabawka nie tylko rozwija zdolności manualne, ale również uczy logicznego myślenia.

Klocki Lego Friends

Lego Friends to seria klocków dedykowana dziewczynkom. Wraz ze Stephanią, Olivią, Mią, Emmą i Andreą nasza córka może przeżywać niesamowite przygody i uczestniczyć w codziennym życiu miasteczka HeartLake City, w którym mieszkają lalki. Każda z bohaterek jest inna. Łączy je jednak przyjaźń i zamiłowanie do przygód.

Seria odznacza się dużą różnorodnością zestawów, dzięki czemu z łatwością znajdziemy zestaw, który przypadnie do gustu naszemu dziecku i zapewni świetną zabawę. Nie bez znaczenia jest wysoka jakość wykonania poszczególnych elementów, a także to, że klocki te są kompatybilne z innymi seriami. Bez przeszkód zatem można je łączyć, urozmaicając w ten sposób rozrywkę. Klocki Lego Friends stanowią również doskonały pomysł na prezent.

Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Warto jednak pamiętać, że seria składa się z drobnych elementów, które młodsze dziecko mogłoby połknąć. Z tego względu rekomendowany wiek to 6+, 7+ i 8+ w zależności od wariantu.

Klocki to dla dziecka nie tylko świetna zabawa, ale również szansa na rozwój. Ich układanie wpływa bowiem pozytywnie na sprawność manualną i koordynację wzrokową. Rozwija wyobraźnię i kreatywność. Układając klocki, dziecko ćwiczy również koncentrację, a gdy do zabawy dołączą znajomi lub rodzicie nasza pociecha nauczy się współdziałania. Ponadto dziecko zyska umiejętność rozpoznawania relacji przestrzennych.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele gier planszowych i zabawek, które pozwalają na rozwój zdolności manualnych u dziecka. Wybierając je, pamiętajmy jednak, aby były dostosowane do wieku naszej pociechy. Tylko wówczas będą dla niej w pełni bezpieczne i zrozumiałe, co zapewni doskonałą rozrywkę na długi, długi czas.

 

Materiał zewnętrzny