Na rynku istnieje wiele firm, oferujących domy i apartamenty za granicą. Internetowe polskojęzyczne portale zajmują się dopasowywaniem właścicielami kwater z osobami, które chcą je wynająć.

 Jak możemy tanio wynająć mieszkanie?

Internetowe serwisy

Część serwisów zawiera same ogłoszenia. Jednak możemy też znaleźć takie, które zajmują się pośrednictwem w płatnościach. Zamieszczone są również umowie. Występują w niej jako strona wynajmująca. Gwarantują, że konkretne mieszkanie lub apartament na wynajem w Krakowie lub innym mieście naprawdę istnieje. W przypadku ewentualnych problemów i reklamacji dochodzimy swoich praw do zwrotu części poniesionych kosztów. Pośrednicy oferują również infolinię. Taką opcję mają niemiecki Edom.pl czy szwajcarski Interhome.

 Jak możemy tanio wynająć mieszkanie?

Jakie są koszty?

W cenę wynajmu wliczone są koszty rezerwacji. Na stronach niektórych pośredników znajdziemy stawki, które uwzględniają już prowizję. Niekiedy jednak trzeba płacić ją oddzielnie. W Interhome musimy zapłacić stałą opłatę rezerwacyjną w wysokości 120 zł. W Edom.pl w cenę wliczone są już prowizje. Ponadto niemiecki pośrednik gwarantuje pokrycie różnicy, jeśli w Internecie znajdziemy tę samą ofertę w niższej cenie.

Najczęściej musimy zapłacić przed podróżą. Na początku przedpłata wynosi około 20%. Pozostałe opłaty musimy wnieść kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Pośrednik jest odpowiedzialny za dostarczenie odpowiednich dokumentów. Znajdziemy w nich przede wszystkim potwierdzenie dla właściciela obiektu. Umieszczony jest również jego adres, dane kontaktowe i opis trasy.

Jeżeli będziemy chcieli anulować rezerwację, musimy się liczyć z potrąceniem od ceny najmu 20-100%. Wysokość potrącenia uzależniona jest od tego, ile zostało czasu do planowanego wyjazdu. Przy zawieraniu umowy możemy wykupić ubezpieczenie od rezygnacji. Zazwyczaj wynosi kilka procent ceny najmu. Sprawdźmy, w jakich przypadkach obowiązuje. Najczęściej zwrot kwoty jest możliwy w przypadku nagłej choroby. Nie działa natomiast w przypadku przewlekłych dolegliwości zdrowotnych.

Sprawdzając wiarygodność pośrednika, upewnijmy się, czy należy do krajowych organizacji turystycznej. W naszym kraju działa Polska Organizacja Turystyczna. Warto zweryfikować, czy  pośrednik jest wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wtedy ma gwarancję bankową albo ubezpieczeniową.