Spacery po mieście, poznawanie Krakowa od przysłowiowej podszewki nie jest odpowiednie dla każdego, czasami na przeszkodzie stoi mała ilość czasu na zwiedzanie. W takich sytuacjach sprawdzi się profesjonalny przewodnik, z którym poznanie stolicy Małopolski odbędzie się szybko, sprawnie i przede wszystkim interesująco. Zazwyczaj turysta może wybrać jedną z proponowanych opcji, w zależności od tego, co chciałby zobaczyć na trasie zwiedzania.

Jaki sposób jest najlepszy na zwiedzanie Krakowa?

Co zwiedzić w Krakowie?

Zasadniczo zwiedzanie Krakowa można rozpocząć od dowolnej części miasta, przykładowo Placu Jana Matejki. Będąc w tym miejscu warto poznać historię średniowiecznego Kleparza, Florencji, czy Pomnika Grunwaldzkiego oraz Grobie Nieznanego Żołnierza. W kolejnych krokach wskazane jest przejście do zachowanych fragmentów murów obronnych w pakiecie z Barbakanem, Bramą Floriańską i trzema basztami. Na uwagę zasługują następnie Planty krakowskie, spod których można podejść do teatru Juliusza Słowackiego, przypomina od do złudzenia budynek opery paryskiej. Wracając do ulicy Floriańskiej zapewnia się najlepszą trasę w kierunku Rynku Głównego, a po drodze można wypić kawę w kawiarni Jama Michalika lub zwiedzić Dom Matejki, albo odpocząć w Hotelu Pod Różą. Będąc już na Rynku Głównym, oczom turystów ukazują się Sukiennice, Wieża Ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza i przysięga Tadeusza Kościuszki, którą umieszczono na pamiątkowej płycie. Wchodząc do Bazyliki Mariackiej na pierwszy plan wysuwa się przepiękny i bogato zdobiony ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Zwiedzanie Krakowa jest jedną z najlepszych form zapoznawania się z historią miasta.

Jak zwiedzać Kraków?

Zwiedzanie Krakowa można również zaplanować od drugiej strony, czyli Wzgórza Wawelskiego – rozpoczyna się wówczas od Katedry Wawelskiej i wewnętrznej części Zamku. Uwagę powinny zwrócić średniowieczne krużganki, z których spacerem można udać się dalej ulicą Kanoniczną. Idąc nią słucha się opowieści pod domem Jana Długosza, czy Pałacem Górków i Muzeum Archidiecezjalnym. Docierając do Placu Świętej Marii Magdaleny na pierwszy plan wysuwa się piękny, wybudowany w stylu romańskim Kościół Świętego Andrzeja, który liczy już prawie 1000 lat. Przez ulicę Grodzką można przedostać się ponownie do Rynku i znajdujących się tam punktów. Kraków jest również dobrą lokalizacją na romantyczny wyjazd we dwoje, może stać się miejscem zaręczyn, czy celem podróży poślubnej. Na wyjazdach z drugą połówką wskazane jest zwiedzanie Krakowa od strony najbardziej klimatycznych zakątków. Warto przemyśleć na przykład przejażdżkę dorożką, rejs statkiem po Wiśle, czy wypicie pysznej kawy na dachu hotelu Wawel. W okresie letnim dość popularne jest organizowanie seansów w tak zwanym kinie letnim, urządzonym pod gołym niebem. Zakochani korzystają także z możliwości pozostawienia symbolu łączącego ich uczucia na kładce Ojca Bernatka. Oczywiście może zdarzyć się tak, że żadna z propozycji nie będzie odpowiednia, wówczas wskazane jest poszukiwanie pomocy w obsłudze hotelu lub innych obiektów zwiedzania.