Wakacje sprzyjają wyjazdom i poznawaniu nowych miejsc, a także odwiedzaniu dobrze znanych lokalizacji. Turyści udający się na południe – na urlop w góry, chętnie zaglądają po drodze do Krakowa, by zobaczyć, co słychać w dawnej stolicy Polski. Zaletą podróżowania samochodem jest możliwość zboczenia z trasy, by zajrzeć tu i tam. Gdy nagle zmieni się pogoda, lepiej zostać kilka dni w mieście i cieszyć się z atrakcji, niż moknąć w Tatrach.

Kraków na turystycznej mapie Polski

Historia, zabytki, atmosfera i oferta gastronomiczna sprawiają, że Kraków jest prawdziwą perłą na mapie turystycznych atrakcji w Polsce. W mieście panuje prawdziwe bogactwo pod względem zbiorów muzealnych, które gromadzą eksponaty na przestrzeni wielu wieków. Niezwykła przeszłość i doniosłe wydarzenia z dawnych dziejów sprawiają, że gród na Wawelu opowiada dziś o sobie fascynujące historie, poprzez kolekcje i wystawy. Warto odwiedzić wybrane muzea w Krakowie i nawiązać bliższą relację z czasami zaprzeszłymi, podczas letnich wakacji lub weekendowych wypadów.

Nie sposób wymienić wszystkie muzea warte odwiedzenia w Krakowie. Tajemnicze tunele, obrazy księcia Lubomirskiego, zawartość szuflady Wisławy Szymborskiej – takiej różnorodności nie ma w żadnym innym mieście!

Co na lato przygotowały muzea w Krakowie?

Tunele pod Rynkiem Głównym

Zwiedzający podziemną część stałej ekspozycji Muzeum Krakowa przenoszą się w czasie, by poznać miasto sprzed wieków. Pod płytą Rynku Głównego znajdują się dowody istnienia legendarnych bohaterów Krakowa, znanych z historii: ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, wojowniczych Tatarów, św. Kingi i św. Jadwigi, Henryka Probusa i jego rycerzy. Warto zobaczyć na własne oczy, co kryją tunele i przekonać się, ile prawdy jest w baśniach.

Muzeum Krakowa jest otwarte we wszystkie dni tygodnia od godziny 10.00, a we wtorki dla użytkowników, którzy zarejestrują się w systemie online z wyprzedzeniem, wstęp jest bezpłatny. Dla osób poruszających się na wózku największe muzea w Krakowie zostały wyposażone w podjazdy. Dogodny, pozbawiony progów wjazd na wystawy, a także toalety są przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i nie stwarzają żadnych barier.

Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich

Przez całe lato do połowy października Muzeum Narodowe w Krakowie, w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), prezentuje sztukę nowoczesną. Do obejrzenia są znakomite prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, które udostępnia Jan Lubomirski-Lanckoroński. Zaczynając od klasyków, takich jak Dalí, Joan Miró, Picasso czy Le Corbusier, poprzez przedstawicieli powojennej asocjacji CoBrA, a skończywszy na artystach związanych z amerykańskim pop-artem i europejskim street artem, jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein oraz Blek le Rat i Banksy – można długo jeszcze wymieniać nazwiska słynnych artystów.

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie latem (do 17 września włącznie) organizowane są wakacje ze sztuką. MOCAK w wybrane weekendy zaprasza na otwarte warsztaty i spotkania dla wielbicieli sztuki do swojej siedziby przy ul. Lipowej 4.