Większość z nas ma świadomość tego, że powietrze zanieczyszczone smogiem jest szkodliwe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje może mieć codzienny kontakt ze smogiem.

Jakie choroby powoduje smog i dla kogo jest on szczególnie niebezpieczny?

Wdychając zanieczyszczone powietrze narażamy się na takie dolegliwości jak: stany zapalne górnych dróg oddechowych, obniżone samopoczucie, podrażnienia: spojówek, tchawicy i krtani. Systematyczny i długotrwały kontakt ze smogiem może doprowadzić do zachorowań na nowotwory złośliwe: płuc, gardła, zatok czy nawet nerek. Ponadto powietrze zanieczyszczone smogiem może prowadzić do rozwoju takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, depresja, alergie, problemy z płodnością, astma czy też do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma smog?

Zanieczyszczone powietrze ma ogromny wpływ na życie nasze i naszych najbliższych oraz na całe zdrowie publiczne. Jest to naprawdę poważny problem. W grupie największego ryzyka związanego z pojawieniem się chorób wywołanych smogiem są przede wszystkim: dzieci, kobiety w ciąży (ryzyko dla rozwijającego się płodu), alergicy, seniorzy oraz osoby ze schorzeniami układu oddechowego.

Jakie są objawy zatrucia smogiem?

                Smog ma toksyczny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, przyczynia się on do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Jeżeli jesteśmy narażeni na długotrwałą ekspozycje na działanie substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu, wówczas może dojść w naszym organizmie do zatrucie smogiem. Pierwsze objawy zatrucia smogiem to przede wszystkim: uciążliwy i nieustanny ból głowy, problemy z koncentracją, pieczenie oczu oraz nasilający się kaszel. U osób, które przez długi okres czasu narażone były na przebywanie w smogu, może dojść do zaburzenia funkcji poznawczych, a także do upośledzenia sprawności umysłowej.

                Smog to bardzo niebezpieczne zjawisko atmosferyczne, dlatego każdy z nas powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.