Robotyzacja i automatyzacja firmy to z pewnością jej rozwój. Obecnie mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które możemy wykorzystać we własnej firmie do uproszczenia pracy. Jak zatem zautomatyzować swoją firmę i sprawić, że to maszyny będą pracowały za nas? Czy pełna autonomiczność firmy jest możliwa? Wszystkie podpowiedzi i wskazówki prezentujemy poniżej.

Zautomatyzuj swoją firmę i stwórz autonomiczną markę, która pracuje sama!

 

Czym jest automatyzacja pracy?

Automatyzacja i robotyzacja pracy w naszej firmie to wykorzystywanie w coraz większym stopniu sztucznej inteligencji, maszyn czy robotów. Polega ona na zastępowaniu żywych osób robotami i automatyzacją całego procesu w taki sposób, aby był jak najbardziej samodzielny. Automatyzacja firmy może funkcjonować na różnych poziomach i być stosowana w różnych branżach. Jej wprowadzenie pozwala zwiększyć wydajność firmy oraz obniżyć koszty.

Jak wprowadzać zmiany?

Jeśli chcemy wprowadzić automatyzację do naszej firmy, może zrobić to w kilku krokach. Pierwszym z nich jest zastąpienie zwykłych — monotonnych i niewymagających czynności przez urządzenia i roboty. Może być to standardowe odpowiadanie na e-maile czy drukowanie zleceń, które napłyną do realizacji. Drugim poziomem automatyzacji może być wykorzystanie sztucznej inteligencji, która będzie sama interpretowała sytuacje. W myśl tej zasady komputery mogą np. rozdzielać zlecenia między różne działy, w zależności od tego, czego dotyczą. Trzecim poziomem automatyzacji w naszej firmie będzie połączenie niezależnych procesów wykonywanych przez komputery i roboty. Po wpłynięciu zamówienia np. do sklepu internetowego nasi pracownicy mogą otrzymać wydrukowane zamówienie oraz wszystkie produkty przywiezione magazynu przez robota wraz z pudełkiem do zapakowania.

Czy pełna autonomiczność jest możliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwa jest pełna automatyzacja procesów i pracy w danej firmie. Pełna autonomia pomimo wysokiego rozwoju technologicznego nie jest jeszcze możliwa. Plusem tej sytuacji jest jednak bliskość osiągnięcia tego celu. Obecnie możemy tworzyć zaawansowane procesy, które w znacznym stopniu uproszczą pracę danej firmy, ale które należy nadzorować. Na “samodziałanie” firmy zatem należy jeszcze poczekać, choć nie jest to tak abstrakcyjna myśl.