Mówiąc aplikacja do rozpoznawania muzyki, przed oczami mamy program, który w ciągu kilku sekund odnajdzie piosenkę, która obecnie leci z głośników. Kilkanaście lat temu brzmiało to, jak typowy science-fiction, lecz od dobrych kilku lat, twórcy aplikacji na smartfony umożliwiają nam takie sposobności. Mało tego, rynek coraz bardziej się powiększa.

Jaka jest najpopularniejsza aplikacja do rozpoznawania muzyki?

Na czele całego zestawienia znajduje się aplikacja Shazam. Potrzebuje ona od kilku do kilkunastu sekund na rozpoznanie muzyki. Zdecydowanym plusem tej aplikacji jest możliwość zapisywania rozpoznawanych utworów do playlisty, dzięki której możemy kolekcjonować wszystkie nasze utwory i wykorzystywać Shazam jako odtwarzacz muzyki. Aplikacja ta posiada jednak 2 minusy, o których warto wiedzieć. Pierwsza z nich to odpłatność za możliwość pobierania utworu, a druga to potrzeba udzielenia wielu uprawnień systemowych, co może nie spodobać się użytkownikom preferującym bardziej prywatne korzystanie z aplikacji.

Nie można również zapominać o konkurencji Shazam, która również ma bardzo ciekawe funkcjonalności. Jedną z nich jest Sound Hound. Obecnie stoi ona w cieniu tej pierwszej, lecz zdecydowanie wyróżnia się ona przejrzystym interfejsem oraz szybkością wyszukiwania piosenek. Jedną z największych zalet jest możliwość wynajdowania tekstu do danej piosenki. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić spontaniczne karaoke z przyjaciółmi.

Najpopularniejsze aplikacja do rozpoznawania muzyki

Trzecia aplikacja do rozpoznawania muzyki warta uwagi to TrackID. Nie posiada ona spektakularnych funkcjonalności, lecz należy również zwrócić uwagę na szybkość wyszukiwania piosenek. Niewątpliwą zaletą TrackID jest możliwość udostępniania piosenek na portale społecznościowe. Od tego momentu, jeżeli chcemy podzielić się usłyszaną piosenką z naszymi znajomymi, możemy upublicznić to w naszych kanałach społecznościowych.

Jak wygląda ich skuteczność?

Skuteczność tego typu aplikacji zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są warunki, w jakich odtwarzana muzyka. Jeżeli jest to głośny pub, to prawdopodobieństwo rozpoznania muzyki jest bardzo małe. Co innego w przypadku domowego zacisza, w którym każda nutka może być bez problemu rozpoznana przez aplikację. Szacuje się, że skuteczność każdej z trzech powyższych aplikacji wynosi między 90 a 100%. Jest zatem duża szansa, że nasz ulubiony utwór zostanie rozpoznany bez najmniejszych problemów.

Czy potrzebny jest do tego Internet?

Każda aplikacja do rozpoznawania muzyki wymaga połączenia z Internetem, aby móc wyszukać w bazie odpowiedniej piosenki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać daną piosenkę za pomocą specjalnego dyktafonu wbudowanego do aplikacji, a następnie rozpoznać piosenkę w momencie, kiedy będziemy mieć już dostęp do Internetu.

Bez wątpienia jedną z głównych wad tych aplikacji jest konieczność wykupienia wersji premium, aby pozbyć się reklam, lecz nie jest to żadna nowość, gdyż bardzo dużo aplikacji korzysta z tego modelu.

Partnerem artykułu jest portal MobileClick oferujący artykuły o aplikacjach mobilnych - więcej na mobileclick.pl.