Mądry pies to marzenie każdego właściciela. Wszyscy chcieliby wychować szczeniaka, lecz nie każdy wie, jak wskazać psiakowi właściwą drogę. Szczenię od najmłodszych tygodni warto zapoznawać ze światem, ograniczając późniejszy stres w nagłych sytuacjach. Wychowanie szczeniaka powinno się wprowadzać w trzech etapach, o których mowa poniżej.

Socjalizacja

Sytuacje dnia codziennego mogą być problemem dla kilkutygodniowych czworonogów. Pierwszym etapem wychowania szczeniąt jest proces socjalizacji, który warto wprowadzić w 3. tygodniu psiego życia. Wówczas budzi się w nim naturalna ciekawość świata, w którym napotka stresujące czynniki. Jak oswoić psiaka, by mógł czuć się pewnie i nie reagować płochliwie na wybrane sytuacje?

Po osiągnięciu trzeciego tygodnia warto rozpocząć etap socjalizacji, który będzie polegał na stopniowym oswajaniu pieska z innymi czworonogami, ludźmi, zatłoczonymi miejscami, hałasem czy komunikacją miejską. Pies zaangażowany w nowe sytuacje uodparnia się na nie. Etap socjalizacji kończy się w okolicach 16. tygodnia życia psa - wówczas pupil swobodnie czuje się w każdych, nawet gwałtownych sytuacjach.

Wprowadzenie reguł do psiego życia

Czworonogi są jak małe dzieci, u których stały harmonogram dnia budzi poczucie bezpieczeństwa. Pies, który spełnia oczekiwania swojego właściciela, wie co mu wolno, a czego nie, jest o wiele spokojniejszy. Nie występują wówczas sytuacje, kiedy dochodzi do karcenia czworonoga za coś, czego nie rozumie.

Drugim etapem wychowania szczeniąt jest wprowadzenie konkretnych zasad. Niech to będzie zatem stała pora karmienia i spacerów na świeżym powietrzu, zdecydowane „nie” przy gryzieniu kabli, czy wchodzeniu na łóżko. Warto ustalić własne reguły i konsekwentnie się ich trzymać. Wówczas psiak przystanie na zaprowadzony porządek i stanie się wzorowym członkiem rodziny. Warto dodać, że za psie posłuszeństwo należy się nagroda. Smakołyk za grzeczne leżenie na podłodze czy pochwała są jak najbardziej wskazane.

Wychowanie szczeniaka - jak obrać właściwy kierunek?

Rozpoznawanie i zaspokajanie psich potrzeb

Poznawanie swojego pupila to długofalowy etap, który pozwoli właścicielowi prawidłowo reagować na psie potrzeby. Ignorowanie ich może wywołać w psie agresję oraz niepokój, za którymi będą szły problemy wychowawcze.

Jedną z najważniejszych potrzeb czworonoga jest poznawanie terenu. Należy dać psu odpowiednią dawkę swobody, by mógł bez przeszkód węszyć nowe zapachy i odkrywać teren. Szczeniak jednak może zbyt zaangażować się w poznawanie okolicy i przestać reagować na komendy właściciela. Skutecznym elementem będzie smycz z długą linką, która pozwoli psu zwiedzać okolicę, bez obaw o zgubę.

Każdy pies jest inny

Psie charaktery są tak samo różnorodne, jak osobowość ludzi. Jeden czworonóg będzie reagował niechęcią do stosowania nowych zasad, inny swobodnie podda się woli swojego właściciela. Ważne, by nie ograniczać szczeniaka w jego prawach, a jednocześnie stosować zdecydowane reguły, które wszystkim wyjdą na dobre.

Więcej porad jak wychować szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl