Założenie i prowadzenie swojej własnej firmy szkoleniowej jest jednym z ciekawych pomysłów na prowadzenie biznesu. Pomysł ten ma jednak wiele korzyści i plusów, które warto wykorzystać. W tym tekście podpowiemy, dlaczego warto prowadzić firmę szkolenia oraz jak ją założyć!

Firma szkoleniowa ciekawym pomysłem na biznes! Sprawdź jak ją założyć i na co zwracać uwagę!

 

Czym jest firma szkoleniowa?

Firma szkoleniowa to firma, która świadczy usługi szkoleniowe i przekazuje wiedzę z różnych branży oraz tematyk. Duża część usług szkoleniowych nie jest uznawana jako działalność regulowana, dlatego nie musimy spełniać konkretnych wymogów czy warunków. Jedynie przy kursach, które kończą się nadaniem oficjalnych uprawnień, możemy być zmuszeni posiadać akredytację. Firmę szkoleniową prowadzi się ogólnie tak samo, jak inne tego typu firmy, a nasze usługi zależą jedynie od naszych preferencji czy pomysłu na biznes.

 

Firma szkoleniowa — plusy

Pierwszym plusem założenia firmy szkoleniowej jest stosunkowo niska suma pieniędzy, jaką musimy posiadać na utworzenie biznesu. Powinna pokrywać ona bieżące wydatki i funkcjonowanie. Nie musimy przy tej okazji kupować drogiego sprzętu ani inwestować w odpowiednie lokale. Firmę szkoleniową możemy również prowadzić bez specjalnych zezwoleń czy spełnia konkretnych warunków. Możemy też usługi świadczyć w bardzo szerokiej ofercie, co pozwala na elastyczne dopasowywanie się do zapotrzebowania rynku. Na rynku istnieje również duże zapotrzebowanie na usługi szkoleniowe wraz z rozwojem gospodarczym w Polsce i koniecznością szkolenia nowych pracowników.

 

Jak założyć firmę szkoleniową?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na prowadzenie firmy szkoleniowej, mamy do wykonania kilka kroków zanim ją założymy. Jeśli będzie to firma jednoosobowa, możemy skorzystać z jednoosobowej działalności gospodarczej albo założenia spółki cywilnej z drugą osobą. Rejestracja obu form firmy odbywa się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. Jeśli chcemy założyć spółkę prawa handlowego, należy złożyć wniosek do KRS. Następne powinniśmy określić PKD, czyli zakres usług. W tym przypadku będzie to 85.59B czyli prowadzenie szkoleń. Powinniśmy również wybrać opcję podatku liniowego bądź skali podatkowej. Od tej pory możemy rozwijać swój biznes. Nie musimy posiadać specjalnych uprawnień, aby świadczy usługi szkoleniowe, możemy prowadzić firmę jednoosobową lub zatrudniać pracowników i oferować różnorodne usługi.