Podróże niskobudżetowe, czyli te organizowane jak najniższym kosztem są obecnie bardzo popularne, a coraz więcej osób dowiaduje się o nich. Podróżując w tym stylu, możemy bez ponoszenia dużych wydatków zwiedzić wiele ciekawych miejsc w europie i na świecie. Podróżowanie niskobudżetowe ma jednak swoje minusy, które musimy zaakceptować. Jakie są to ograniczenia? Jak w praktyce przebiega i czym rzeczywiście są podróże Low Cost? O tym wszystkim poniżej.

Podróże Low Cost — Podróże niskobudżetowe szturmem podbiją europejskie i światowe miasta — sprawdź czym są!

Podróże Low Cost — Podróże niskobudżetowe

Podróże Low Cost to podróże niskobudżetowe. Polegają one na tym, iż w ich trakcie wybieramy najtańsze opcje i wydajemy tylko tyle pieniędzy, ile jest koniecznych do wydania. Celem podróży niskobudżetowych jest zwiedzenie wielu nowych miejsc oraz sam fakt podróżowania, a nie komfort czy luksus pobytu w danym miejscu. Najczęściej z racji ceny, która jest głównym wyznacznikiem podróży Low Cost, zwiedzać będziemy europę, a wycieczka trwać będzie kilka dni. Najtańsze wycieczki tego typu możemy odbyć już za 200 zł, a nawet 100 zł wybierając najtańsze opcje. Ten rodzaj wycieczek zakłada również bezpieczeństwo i wybranie najtańszych opcji, które gwarantują legalność oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W taki sposób możemy podróżować w dowolne miejsca, dowolnymi środkami transportu oraz spędzać tam dowolną ilość czasu. W zamian za zrezygnowanie ze zbędnych udogodnień, w podróżach niskobudżetowych zyskujemy możliwość poznania nowych kultur, miejsc, krajów i ludzi. Podróże takie są też przeznaczone dla każdej osoby — o ile nie jest dla niej priorytetem podróżowanie w klasie premium czy nocowanie w luksusowych hotelach.

Jakie ograniczenia będziemy musieli zaakceptować?

Pierwszym ograniczeniem, jakie będziemy musieli zaakceptować — które dla wielu osób może być też zaletą, jest wyszukiwanie połączeń oraz noclegów. Podróżując niskobudżetowo, spędzimy wiele czasu w wyszukiwarkach tanich połączeń czy na porównywarkach hotelowych, aby wyszukać najtańsze w danej lokalizacji opcje noclegu i transportu. Będziemy musieli zrezygnować również z elastycznego wyboru kierunku podróży, a często będziemy wybierać jedynie pomiędzy kilkoma państwami, do których obecnie jest się najtaniej dostać np. dzięki niskiemu sezonowi czy promocjom przewoźników. Wyszukiwanie najtańszego połączenia z daną lokalizacją często będzie owocowało podróżowaniem liniami autobusowymi, nieco rzadziej kolejowymi i najrzadziej samolotami. Wybór klasy ekonomicznej również będzie zawsze priorytetem, a co za tym idzie nieco niższy komfort samej podróży. W większości przypadków warunki takie nie będą uciążliwe i nie będziemy odczuwali zbyt dużej różnicy między np. klasą premium.

Warunki noclegowe to kolejne ograniczenie które będzie nam towarzyszyło podczas niskobudżetowych podróży. Przeważnie będziemy korzystali z hosteli czy najtańszych hoteli. W takiej opcji równie często będziemy nocowali w tzw. dormitoriach, czyli wieloosobowych pokojach, w których znajduje się kilka — kilkanaście łóżek. Miejsca takie są najtańsze, a w wielu sytuacjach mogą wynosić nawet kilkanaście złotych za jedną noc. Po raz kolejny minus komfortu może okazać się plusem, gdyż w takich miejscach poznamy wiele ciekawych osób, które często tak jak my podróżują niskobudżetowo i zwiedzają Europę.

Ostatnim ekonomicznym element podróży jest sam pobyt w danym miejscu. Najczęściej będziemy stołowali się fast-foodach globalnych sieci takich jak np. McDonalds lub w lokalnych bistrach, a nie restauracjach czy hotelach. Wyżywienie w postaci śniadań i kolacji będzie polegało na zakupach w supermarketach oraz osobistym przyrządzaniu prostych kanapek czy “zupek chińskich”. Podróży Low Cost to, też korzystanie z darmowych muzeów oraz atrakcji, które w wielu miastach będą w zupełności wystarczające.

Co otrzymamy w zamian?

Jeśli poniesiemy pewne wyrzeczenia, otrzymamy również bardzo dużo plusów w zamian. Z pewnością będziemy mogli odwiedzić dowolne miejsce w europie, od Szkocji po Hiszpanię oraz od Niemiec po Francję. Z pewnością poznamy wiele ciekawych osób oraz będziemy mogli samodzielnie poznać konkretne kultury. Jest to przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci — szczególnie że nie straciliśmy więcej pieniędzy niż np. na weekendowy wypad do kina czy do restauracji. Aby zwiedzać odległe miasta, nie musimy posiadać dużych sum pieniędzy, a podróżowanie w taki sposób również może przynieść nam wiele radości, szczególnie jeśli będziemy pić kawę w Madrycie podczas sjesty czy opalać się w Alpach. Podróżowanie w tym stylu daje również wiele radości i satysfakcji, jeśli lubimy podróżowanie samo w sobie. W ten sposób możemy miesięcznie wykonać nawet dwie lub trzy wycieczki i spędzać przyjemnie czas. Jest to doskonała alternatywa dla spędzania czasu na kanapie przed telewizorem czy kolejną już w miesiącu wyprawą do galerii handlowej. Prodiże Low Cost z pewnością będą możliwością odbycia “wycieczki życia”, jeśli nie możemy pozwolić sobie np. na regularne zwiedzanie zagranicznych lokalizacji z przyczyn finansowych. Znacznie łatwiej jest uzbierać drobną sumę niż środki potrzebne np. na kilkunastodniowe zagraniczne wakacje.

Podróże Low Cost — Podróże niskobudżetowe szturmem podbiją europejskie i światowe miasta — sprawdź czym są!

Kilka porad o podróżach Low Cost…

Jeśli zdecydujemy się na taki typ podróży oraz na szaloną przygodę w cenie 200 zł, warto jednak pamiętać o kilku elementach. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie, które bezwzględnie powinniśmy posiadać. W najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, otrzymamy w ciągu jednej wizyty Europejska Kartę Zdrowia, która potwierdza nasze ubezpieczenie w Polsce i Europie. Warto też w cenie kilkunastu złotych na kilka dni wykupić dodatkowe ubezpieczenie np. w baku czy w firmie ubezpieczeniowej od kosztów transportu medycznego, czy dodatkowego leczenia. Powinniśmy również zabrać ze sobą dodatkowe środki, tak aby nie podróżować z wyliczoną sumą pieniędzy. W zdecydowanej większości przypadków przywieziemy nadwyżki z powrotem do domu, ale warto być zabezpieczonym na nieprzewidziane wypadki jak choroba, ucieczka autobusu czy kradzież. Warto też przed wyjazdem zapoznać się z lokalnymi zwyczajami oraz dokładnie zaplanować wycieczkę, aby nie tracić czasu na miejscu na poszukiwanie darmowych muzeów czy ciekawych miejsc do zwiedzenia.