Wielkanoc to bardzo ważne święta w życiu każdego chrześcijanina. To czas, w którym katolicy uczestniczą w wielu obrzędach religijnych. Podczas tych świąt bardzo zauważalna jest również tradycja ludowa. Istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z Wielkanocą. Oto kilka z nich, które przetrwały do dnia dzisiejszego.
Koszyk wielkanocny
Zgodnie z tradycją Wielka Sobota to dzień, w którym należy udać się do kościoła z koszyczkiem. Koszyczek wielkanocny zwany święconką powinien zostać ozdobiony haftowaną serwetką. W środku takiego koszyczka nie może zabraknąć smakołyków, które mają symboliczne znaczenie. Mowa tu przede wszystkim o baranku (najczęściej cukrowym lub czekoladowym), który symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa, jajkach, które są znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią (symbolizują one także odradzające się życie), wędlinach, maśle i babce wielkanocnej, które oznaczają dobrobyt i dostatek oraz soli, która symbolizuje nieśmiertelność. W koszyczku nie powinno zabraknąć również chleba, który uważany jest za podstawę pożywienia oraz chrzanu, który ma nam przypominać o tym, że gorycz męki została zwyciężona przez Zmartwychwstanie Jezusa.
Malowanie pisanek
Jedną z najsilniej zakorzenionych tradycji wielkanocnych jest malowanie pisanek. Pisanki przygotowuje się zanim nastaną święta. Zgodnie z tradycją przygotowaniem pisanek powinny zajmować się kobiety. Tradycyjne pisanki to, jaka farbowane w naturalnych składnikach. Można wykonywać je według różnych technik. I tak np. kraszanki to jajka, które pomalowane zostały na jeden kolor najczęściej czerwony.
Śmigus Dyngus, czyli Lany Poniedziałek
Zgodnie z tradycja polewanie się wodą w Lany Poniedziałek miało symbolizować odrodzenie do nowego życia i obmycie się z grzechów. Dzień ten uważany jest za dzień psot i radości. Przyjęto również, ze podczas tego święta chłopcy powinni polewać dziewczęta, które są miłe ich sercom. Dla dziewczyn obfite oblanie wodą oznaczało wyróżnienie i powodzenie. Tradycja Lanego Poniedziałku, choć przetrwała do dziś to obecnie ma już tylko symboliczny charakter.