Wybór odpowiedniego plecaka wydawać się może oczywisty, jednak nie zawsze tak jest. Wynika to głównie z ilości plecaków, występujących na rynku. Wybór jest obecnie ogromny - w sklepach znajdziemy ich wiele rodzajów i modeli. Począwszy od plecaka szkolnego, miejskiego, aż po plecak na laptopa i wiele innych. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu będziemy go używać, a wybór okaże się znacznie prostszy niż na początku.

Jakie elementy mieszczą się w plecakach?

Przy zakupie pożądanego modelu warto zastanowić się jakie elementy nasz nowo zakupiony plecak powinien posiadać. Do najczęściej wymienianych elementów zalicza się kieszeń, kieszeń boczną, kieszeń przednią, kieszeń termiczną, kieszeń wewnętrzną, komorę, odblaski, organizer, pasek piersiowy, pasek biodrowy, plecy wentylowane, szelki profilowane lub regulowane, uchwyt górny,  plecy usztywnione, paski kompresyjne, przegrodę wewnętrzną, suwak dwukierunkowy, puller, rączkę, korpus usztywniony, zaczep do kluczy czy klapę.

Plecaki turystyczne często posiadają kieszeń termiczną. Plecak na laptopa posiada specjalną komorę na laptopa, która służy do jego przenoszenia w bezpieczny i stabilny sposób. Plecak na kółkach może mieć kółka wykonane z kauczuku, poliuretanu czy posiadać specjalny ochraniacz na kółka. Może być również wyposażony w telaż, stelaż wewnętrzny lub zewnętrzny oraz regulację wysokości rączki.

Rodzaje plecaków – wszystko na ich temat

Rodzaje plecaków – plecak szkolny, plecak na laptopa i inne

Do najpopularniejszych rodzajów plecaków zalicza się plecak szkolny, plecak na laptopa, plecaki sportowe, miejskie czy turystyczne.

Plecak ergo zalicza się do grupy plecaków szkolnych. Posiadają one mocniejszą konstrukcję, która wpływa na komfort użytkowania. Cechuje je najczęściej odpowiednie usztywnienie i wyprofilowanie, kilka regulacji szelek, silniejszy spód oraz dodatkowe paski mocujące. Podobnie jak plecaki ergo, tak i tornistry są w tej samej grupie. Przypominają one wyglądem pudełko. Są najczęściej wyposażone w jedną komorę z kilkoma przegrodami wraz z klapą, która zamyka się na zatrzask, zamek bądź rzep. Zwykle te plecaki są noszone przez dzieci w klasach od 1-3. Typowe plecaki szkolne służą do transportu książek, które mają format A4. Ponadto, jak pozostałe plecaki posiadają usztywnione, odpowiednio wyregulowane plecy przez co komfort noszenia znacznie się podwyższa. Każdy plecak szkolny musi być wyposażony w odblaskowe elementy, by zadbać o bezpieczeństwo w trakcie drogi do i ze szkoły.  

Wśród znanych rodzajów plecaków znajdują się plecaki młodzieżowe, plecaki jednokomorowe, dwukomorowe, a nawet trzykomorowe. Innym typem jest plecak miejski, plecak vintage, plecak na kółkach, plecak wycieczkowy, plecak przedszkolny, biznesowy, sportowy, plecak na laptop lub plecak turystyczny.

Jak widać wybór plecaków jest ogromny. Trzeba sobie uświadomić w jakim celu chcemy zakupić dany plecak, jakiego ma być rodzaju oraz jakie elementy są dla nas niezbędne w jego wyposażeniu. Znając odpowiedzi na te pytania, zakup pożądanego modelu nie sprawi już problemu.