Smartfony to urządzenia, które użytkujemy codziennie i przeważnie bez większej refleksji czy zastanowienia. Wystawiamy je też często na ciężkie próby, nie dbając o nie i nie pilnując, aby pozostawały w dobrej kondycji. Smartfony jak każde inne urządzenia wymagają odpowiedniego traktowania, opieki i regularnego serwisu. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak dbać o naszego smartfona, aby był w dobrym stanie, lepiej funkcjonował i był bardziej komfortowy dla nas.

Czyszczenie pamięci i zbędnych plików

Pierwszym i zdecydowanie najbardziej skutecznym sposobem dbania o naszego smartfona i jego wydajność jest czyszczenie pamięci telefonu — zarówno z otwartych aplikacji, jak i zbierających się plików. Codziennie lub co kilka dni powinniśmy zamknąć wszystkie aplikacje. W ciągu całego dnia lub tygodnia otwierane aplikacje po użyciu pozostają otwarte i są w stanie “oczekiwania”. Dzięki temu otwierają się dużo szybciej niż “od 0”, gdyż praktycznie je tylko maksymalizujemy z pamięci na ekran. Gdy w ciągu tygodnia skorzystamy z kilkunastu aplikacji, będą one przeważnie pozostawały otwarte, w gotowości do skorzystania. Znacznie spowalnia to pracę smartfona. Dobrym pomysłem jest też uruchomienie ponowne smartfona. Z tej funkcji nie korzysta się zbyt często, a pozwala ona zamknąć wszystkie takie procesy czy niewykorzystywane aplikacje. Warto też skorzystać z opcji usuwania pamięci podręcznej telefonu lub managera telefonu i optymalizacji smartfona. Jednym kliknięciem smartfon sam usunie niepotrzebne pliki czy zoptymalizuje się. Taką funkcję posiada większość smartfonów.

Jak dbać o smartfona - 5 praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać go w dobrym stanie!

Antywirus

Naszą dbałość o smartfona powinniśmy wykazywać, również zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa urządzenia. Smartfony również wbrew pozorom są narażone na ataki hakerskie oraz wirusy — tworzone specjalnie na telefony. Na rynku istnieje wiele darmowych i płatnych antywirusów w postaci aplikacji, które możemy pobrać ze składu Google czy Apple. Są to mobilne wersje największych marek na rynku i tylko takie uznane programy warto instalować. Mają one najmniejszy wpływ na spowolnienie naszego telefonu i gwarantują najskuteczniejszą obronę. Antywirusy takie mogą np. zeskanować pobrane pliki i aplikacje czy blokować w czasie rzeczywistym strony internetowe, na które próbujemy wejść, a które są zainfekowane wirusem.

Czyszczenie fizyczne smartfona

Tym, o czym często zapominamy, jest tak banalna rzecz, jak fizyczne czyszczenie oraz dbanie o smartfon. Wbrew pozorom fizyczne jego czyszczenie również ma wpływ na funkcjonowanie, a nie tylko na efekt wizualny. Jeśli chcemy, aby nasz smartfon działał bez zarzutu, raz na kilka miesięcy warto przeczyścić wejście słuchawkowe jack 3, 5 oraz port ładowania. Możemy zrobić to np. patyczkiem higienicznym do uszu. Powinniśmy delikatnie usunąć brud i kurz zalegający w tych miejscach. W gnieździe ładowania zbiera się duża jego ilość, a przez to smartfon może ładować się wolniej i mniej efektywniej. Możemy również nieco mocniej przeczyścić takim patyczkiem głośnik i usunąć brud zalegający w szczelinach. Nigdy nie powinniśmy używać do pielęgnacji smartfonu wody. Wiele modeli nie jest wodoodpornych, a w razie uszkodzenia nie zostanie uznana nam reklamacja. Suche usunięcie kurzu w zupełności wystarczy.

Reset do ustawień fabrycznych

Reset do ustawień fabrycznych to mrożąca krew w żyłach wielu osób opcja, którą spotkać możemy w ustawieniach naszego telefonu. Nie jest to nic innego jak resetowanie telefonu do stanu, w jakim wyjęliśmy go z pudełka tuż po zakupie. Reset sprawia, że wszystko to, co posiadamy na telefonie, jest kasowane, a telefon po wykonaniu resetu je pusty — nie ma kontaktów, zdjęć, aplikacji czy wszystkich zmian i plików, które wprowadziliśmy. Wbrew pozorom to nie opcja samozniszczenia, ale przydatna funkcja telefonu. Warto wykonywać ją świadomie co jakiś czas, aby definitywnie wyczyścić nasz telefon. Będzie działał on wtedy szybciej, sprawniej i pozbędziemy się wszystkich niechcianych plików, które nazbierały się w pamięci telefonu przez ostatnie kilka — kilkanaście miesięcy a których nie widzimy i nie możemy ich usunąć (np. pliki systemowe, które ograniczają wolną pamięć i spowalniają telefon). Przed wykonaniem resetu musimy skopiować nasze kontakty, zabezpieczyć zdjęcia i wszystkie pliki, jakie chcemy przenieść na telefon po wykonaniu resetu. Sam reset wykonuje się jednym kliknięciem i nie jest on niebezpieczny.

Jak dbać o smartfona - 5 praktycznych porad, które pomogą Ci utrzymać go w dobrym stanie!

Aktualizacja aplikacji

Smartfony to specyficzne urządzenia działające przeważnie na systemach Android czy iOS. Rządzą się one swoimi prawami a właściwie aplikacjami, które obsługują każdy aspekt telefonu. W przeciwieństwie do komputera raz zainstalowana aplikacja bardzo często wymaga aktualizacji. Jest ona rozwijana na bieżąco, dodawane są nowe funkcje czy zwiększana jest jej wydajność. Wiele osób zapomina o tym, aby zaktualizować aplikacje, korzystając z nich np. przez rok w wersji, jaką pobrali. Regularnie np. co miesiąc należy aktualizować wszystkie aplikacje. Wystarczy wejść do odpowiedniego sklepu np. Google Play oraz wybrać automatyczną aktualizacją aplikacji bądź klikać po kolei przy każdej pozycji “Aktualizuj”. Dzięki temu zyskamy najnowsze wersje wszystkich aplikacji, a co za tym idzie lepsze i sprawniejsze w działaniu.

Karta pamięci zamiast pamięci wbudowanej

Bardzo często popełnianym błędem, z którym możemy się spotkać to nadmierne korzystanie z pamięci wbudowanej smartfona. Urządzenia tego typu mają przeważnie dwie możliwości. Pierwsza to pamięć wbudowana a druga to możliwość używania zewnętrznej karty pamięci, którą możemy kupić i włożyć do telefonu. Pamięć wewnętrzna jest przeważnie mała i szybko się kończy. W pamięci wbudowanej telefonu zainstalowany jest system operacyjny i inne ważne pliki. Wgrywając swoją muzykę, aplikacje, zdjęcia itp. na pamięć wewnętrzną spowalniamy cały telefon i sprawiamy, że smartfonowi ciężej jest funkcjonować. Aby nieco przyspieszyć działanie telefonu i cieszyć się dużo większą pojemnością, zdecydowanie warto zainwestować w zewnętrzną kartę pamięci, którą kupimy już w cenie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych. Po zainstalowaniu aplikacji warto w ustawieniach “przenieść ją” na kartę pamięci, a muzykę czy zdjęcia z aparatu wgrywać i zapisywać bezpośrednio na kartę.