O psa, jako najlepszego przyjaciela człowieka należy odpowiednio zadbać. Chodzi nie tylko o zapewnienie mu pożywienia, miejsca do spania, poświęcenia czasu na zabawę. Ważne jest także odpowiednie dbanie o sierść zwierzęcia. Mówi ona bowiem bardzo dużo o kondycji psa i jego stanie zdrowia. Swojego pupila należy bardzo uważnie obserwować. Każdy szczegół może mieć naprawdę duże znaczenie.

Pielęgnacja psiej sierści

Jak dbać o sierść psów?

Najważniejsze jest regularne szczotkowanie psiej sierści, ponieważ w ten sposób nie tylko lepiej wygląda, ale pozwala pozbywać się pasożytów i zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest kąpiel pupila, strzyżenie oraz przycinanie sierści – oczywiście to nie wszystko – jednak od tego należy zacząć. Dbałość o wygląd psa jest istotny również dlatego, że pozwala to na bieżące sprawdzanie stanu jego skóry. Dzięki temu w porę można rozpoznać groźne choroby i schorzenia. Wiosną i latem szczotkowanie zwierząt ma jeszcze jedną funkcję – zauważalne stają się ewentualne kleszcze i pchły. Te pierwsze należy jak najszybciej usunąć przy pomocy specjalnej pęsety.

Jakie mogą być skutki braku dbania o sierść psa

Brak pielęgnacji sierści psów może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Mogą one przybierać funkcję trudnych do usunięcia kołtunów, swędzenia i łupieżu. W ten sposób zwierzak po prostu się męczy, a w dodatku nierzadko pojawiają się w wyniku tego stany zapalne na skórze. W skrajnych przypadkach powstają ropne wydzieliny z krwią, co często jest trudne do wyleczenia. Najbardziej obciążone są psy o długiej sierści. Mitem są informacje, że psy nie lubią pielęgnacji swojej sierści. Tak naprawdę dzieje się tak tylko wtedy, gdy wykonuje się ją w nieprawidłowy sposób. Ważne jest odpowiednie podejście do pupila, który wyczuje każdą niechęć lub inne negatywne emocje. Czasami wystarczy pogłaskać psa, okazać więcej życzliwości i poświęcić więcej czasu, a tym samym wzbudzić zaufanie. Wskazane są oczywiście możliwie najbardziej delikatne ruchy i oswajanie ze wszystkimi akcesoriami pomocnymi w pielęgnacji.