Skuteczne i szybkie ocieplenie poddasza nie jest problemem, zarówno w przypadku domów z poddaszem użytkowym, jak i z poddaszem nieużytkowym. Izolacja termiczna poszczególnych typów poddaszy może się jednak różnić. Ponieważ poddasze nieużytkowe możemy ocieplić, układając warstwę izolacji na stropie. Natomiast ocieplenie poddasza użytkowego, jest nieco bardziej złożone, tutaj należy uszczelnić całą połać dachową.

Nie zmienia to faktu, że w obu przypadkach ocieplenie jest koniecznością. Tylko w taki sposób zapobiegniemy znacznym stratom ciepła, które według analiz mogą wynosić nawet 25 procent całkowitych strat ciepła w danym budynku. Co niestety w znaczący sposób wpływa, na podniesienie kosztów ogrzewania domu. W nowo budowanych domach ocieplenie poddasza robi się z reguły na etapie stanu surowego zamkniętego. Nie ma jednak żadnego problemu w ociepleniu strychów w użytkowanych już budynkach.

Materiały do ocieplenia poddasza

Do ociepleń poddaszy użytkowych i nieużytkowych stosuje się kilka rodzajów materiałów, podstawowymi są:

  • Wełna mineralna – jest to niezwykle popularny kompozyt, który odznacza się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Wełna mineralna jest niepalna i świetnie tłumi dźwięki. A za sprawą swojej sprężystej, aczkolwiek solidnej budowy, szczelnie wypełnia przestrzenie dachu, co pozwala na wysokiej klasy izolację termiczną. Montaż ocieplenia z wełny mineralnej jest stosunkowo prosty.

  • Styropian – innym materiałem stosowanym w ociepleniu poddaszy są płyty styropianowe. Tego typu ocieplenie wskazane jest raczej w przypadku izolacji poddaszy nieużytkowych, kiedy styropian można położyć bezpośrednio na stropie. Do ociepleń można stosować styropian biały lub styropian grafitowy, który ma nieco lepsze właściwości termoizolacyjne.

Ocieplenie poddasza – szybko, sprawnie i skutecznie!

Jak ocieplać poddasze?

Ocieplenie poddaszy użytkowych przy zastosowaniu wełny mineralnej wygląda tak, że jest ona wciskana pomiędzy krokwie. Tego typu termoizolacja powinna mieć jednak dwie warstwy. Wszystko po to, aby zlikwidować mostki termiczne. Druga warstwa jest najczęściej montowana na specjalnych stelażach lub drewnianych łatach. Warto pamiętać o tym, że minimalna grubość ocieplenia poddaszy to przynajmniej 25 centymetrów. Na https://ocieplenie-domu.com.pl/szybkie-i-dobre-ocieplenie-poddasza można znaleźć więcej porad w zakresie szybkiej i skutecznej termoizolacji dachu.