Internetowa księgarnia Virtualo.pl przy współpracy Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie ankietowe na grupie ponad 1000 czytelników zarówno książek tradycyjnych jak i elektronicznych. Głównym kryterium przy wyborze osób było przeczytanie przez nie, co najmniej trzech książek w dowolnej formie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Raport ten miał na celu między innymi poznanie zwyczajów Polaków odnośnie korzystania z ebooków i audiobooków. Z uzyskanych odpowiedzi możemy się dowiedzieć między innymi o tym, że jeżeli chodzi o sposoby pozyskiwania tych form książek to niepokojącym zjawiskiem jest piractwo. Według raportu aż 37% ankietowanych przyznało się do pobierania ebooków ze źródeł nieoficjalnych. W przypadku audiobooków do korzystania z pirackich plików przyznało się 31% użytkowników. Wiele osób korzysta także z ebooków i aodiobooków zakupionych przez bliskich i znajomych. Jeżeli chodzi o ebooki to duża cześć osób bo, aż 55% badanych decyduje się na pobieranie bezpłatnych tytułów, które umieszczane są na oficjalnych stronach.

W jakich miejscach Polacy najchętniej czytają ebooki i audiobooki?

Według raportu Virtualo Polacy najchętniej sięgają po książki elektroniczne w trakcie codziennych podróży do pracy oraz szkoły. Środki komunikacji miejskiej są wiec najczęściej wybieranym miejscem na skorzystanie z ebooków i audiobooków. Tego rodzaju książki dobrze sprawdzają się również w czasie dłuższych wyjazdów. Czytelnicy chętnie sięgają po nie zarówno na wakacjach jak i w innych miejscach poza domem, korzystając z chwili wolnego czasu. W domowym zaciszu zdecydowanie wygrywa natomiast tradycyjna papierowa książka.

 Jakie gatunki literackie najczęściej wybierają Polacy?

                Zarówno w przypadku ebooków jak i audioobóków najchętniej wybieranymi gatunkami literackimi są sensacje i kryminały. Jeżeli chodzi o ebooki to aż 46% ankietowanych najczęściej wybiera tego rodzaju książki. W przypadku audiooboki jest to 36%. Dużą popularnością w obu grupach cieszą się również książki o tematyce fantastycznej oraz horrory i thrillery.

Popularność ebooków i audiobooków