Wakacje, jak wiele fajnych rzeczy, mijają zdecydowanie zbyt szybko i ani się obejrzymy, nadchodzi rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Co roku, mimo nostalgii za urlopowymi wspomnieniami, dzieci z pewną ekscytacją oczekują pierwszego dzwonka w szkole. Kompletowanie wyprawki szkolnej i perspektywa spotkania się z kolegami wywołuje sporo emocji. Po kilku tygodniach leniuchowania na nowo musimy sobie zorganizować czas, uwzględniając w tym nowy harmonogram zajęć naszych dzieci. Ze względu na pandemię w wielu miejscach lekcje rozłożone są na niemal cały dzień, co może stanowić spore wyzwanie logistyczne dla rodziców. Czy w waszej rodzinie 1 września to także wyjątkowy czas? Sprawdź, o czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo!

Na początek sprawa wydawałoby się, banalna – wybór plecaka. Niestety, wielu rodziców daje się przekonać do modeli, które zachwycają ich dzieci motywem ulubionej bajki lub oryginalnym kolorem, nie zwracając uwagi, czy plecak będzie spełniał wymogi, jeśli chodzi o poprawną postawę i właściwe rozłożenie wagi. Jeśli Twoje dziecko musi nosić sporo książek, wybierz taki plecak, który pomoże mu robić to bez uszczerbku na zdrowiu. W kwestii zdrowia pamiętajmy także o ubezpieczeniu naszych dzieci i wykupmy polisę NNW. Wypadki zdarzają nawet podczas zwykłej przerwy między lekcjami, lepiej jest być przygotowanym wcześniej, a dodatkowe opcje pozwolą nam skorzystać z odszkodowania nawet w szczególnych i rzadkich przypadkach.

Jak przygotować się do roku szkolnego?

Dobra organizacja

Zaplanujcie wspólnie z dzieckiem, jak będzie wyglądał wasz tydzień. Od września rozpoczynają się zazwyczaj zajęcia dodatkowe, fajnie byłoby zatem przemyśleć w dobry sposób, co wybrać, by Twoje dziecko w bezpieczny sposób mogło z takich zajęć skorzystać, a następnie z nich wrócić. Nie dajmy się ponosić naszym ambicjom i pamiętajmy, że zainteresowania naszego dziecka niekoniecznie muszą pokrywać się z naszymi. Jeśli woli taniec, a nie basen, starajmy się zrozumieć i wspierać, zamiast namawiać do opcji, która jest nam bliższa. Dodatkowe zajęcia nie mogą wypełniać waszego grafiku w pełni – pamiętaj, że wspólny czas z rodziną to jedna z najcenniejszych lekcji!