Hodowanie gołębi nie jest zajęciem powszechnym, cieszącym się dużą popularnością. Nie ma co się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że jest to hobby stosunkowo kosztowne i wymagające. Ażeby zostać hodowcą gołębi, potrzebna jest także spora wiedza oraz odpowiednia troska o ptaki. Niemniej jednak po nabraniu doświadczenia, opieka nad gołębiami pocztowymi staje się prostsza i daje sporo satysfakcji. Zanim podejmiemy decyzję o tym, jakie gołębie chcemy hodować, warto dowiedzieć się, jakie akcesoria należy zakupić. W poniższym artykule przedstawimy również poszczególne odmiany hodowli gołębi.

 

Hodowla ekstensywna, intensywna oraz ozdobna

Jedną z możliwości jest prowadzenie chowu ekstensywnego, który polega na tym, że hodowcy zajmują się głównie mało wymagającymi rasami. W tym przypadku, zazwyczaj ptaki nie są pod pełną kontrolą człowieka. Przebywają one w gołębnikach i przeważnie są jedynie dokarmiane w czasie zimy oraz podczas okresów lęgowych. W przypadku hodowli intensywnej, celem hodowli gołębi jest pozyskiwanie gołębiego mięsa. Jeżeli chodzi o hobbystów, wybierają oni hodowlę ozdobną. Poszukują jak najciekawszych okazów gołębi, a następnie pielęgnują je w gołębnikach.

 

Niezbędne akcesoria dla gołębi

Akcesoria dla gołębi można nabywać bezpośrednio u hodowców, przez internet lub podczas różnego rodzaju targów, organizowanych dla miłośników tych ptaków. Choć mogłoby się wydawać, że produktów dedykowanych hodowcom gołębi nie powinno być wybitnie dużo - nic bardziej mylnego. Prowadzenie własnego gołębnika, szczególnie kiedy posiadamy stosunkowo rzadkie i wymagające rasy, wymaga korzystania z dużej ilości różnorodnych akcesoriów. Ważne jest, aby wybierać akcesoria specjalistyczne, dedykowane konkretnym rasom gołębi.

 

Czym jednak są akcesoria dla gołębi? Należy tutaj zaliczyć m.in.: różnorodne karmniki, wyciągi roślinne, ale można również doliczyć witaminy, preparaty odpornościowe oraz minerały. Szanujący się hodowca musi również pamiętać o zakupie koszy transportowych i klatek, a także różnego rodzaju preparatów związanych z higieną ptaków. Przydatne będą również akcesoria służące do dezynfekcji.

 

Bez względu na to, jaką rasę hodujemy i jakiej wielkości jest nasza hodowla, akcesoria dla gołębi, które kupujemy, powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i być dobrej jakości. W przeciwnym razie możemy narazić swoje ptaki na różnego rodzaju komplikacje zdrowotne. Szczególnie istotne jest zwracanie uwagi na to, jaką karmą karmimy nasze gołębie. Ziarna powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i pochodzić od sprzedawców, którym ufamy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nasze gołębie zostaną zarażone przez pasożyty lub niebezpieczne mikroorganizmy.

 

Będąc hodowcą gołębi, należy dbać o bezpieczeństwo ptaków. Nie tylko poprzez karmienie ich sprawdzonym pokarmem, czy też monitorowanie stanu zdrowia zwierząt, ale również poprzez chronienie ich przed drapieżnikami, takimi jak np. kuny lub lisy. Chcąc, aby nasz gołębnik był bezpieczny, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne pułapki, które będą chronić hodowane przez nas gołębie.

 

Akcesoria potrzebne do hodowli gołębi