Właściciele siłowni jeszcze przed jej otwarciem mają niemały orzech do zgryzienia. Pomieszczenia należy wyposażyć w odpowiednie sprzęty, które zagwarantują zróżnicowany trening o różnym stopniu trudności. Poszczególne maszyny powinny być bardzo wytrzymałe, a jednocześnie proste w obsłudze i wygodne w użytkowaniu. Jaki sprzęt na siłownię jest dziś wręcz obowiązkowy?

Wyposażenie przestrzeni

Aranżując siłownię należy wziąć pod uwagę jej metraż. Rozstawione tam sprzęty powinny być ustawione w odpowiedniej od siebie odległości, by każda z osób wykonująca trening mogła wykonywać swobodne ruchy. Większość właścicieli klubów fitness decyduje się na strefowe rozmieszczenie maszyn, dzieląc przestrzeń na dział cardio i dział sprzętów do ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

Sprzęt do ćwiczeń aerobowych

Różnorodny sprzęt z pewnością zaprocentuje rosnącą liczbą klientów. Jeśli tylko metraż klubu pozwala na zakup wielu sprzętów, warto rozważyć takie maszyny, jak:

  • Orbitreki
  • Bieżnie
  • Rowerki
  • Crosstrainery

Miłośnicy sportów wysiłkowych twierdzą, że profesjonalnie wyposażona siłownia będzie zawierać choć niektóre z wyżej wymienionych sprzętów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na funkcje poszczególnych sprzętów, które zapewnią zróżnicowany trening o dowolnym stopniu trudności. Prowadząc siłownię należy postawić na maszyny, które wykonano z wytrzymałych materiałów. Dobrej jakości sprzęt posłuży znacznie dłużej, gwarantując szybki zwrot z inwestycji. Dobrze, gdy każda z maszyn wyposażona jest w wyświetlacz treningowy, na którym widnieją najważniejsze dane. Pozwoli to na wykonanie kontrolowanego treningu.

Jak wyposażyć siłownię?

Bramy i atlasy

Staranny dobór sprzętu do ćwiczeń siłowych szybko przełoży się na liczbę odwiedzających klientów. Zakup solidnej bramy jest sporym wydatkiem, lecz sprzęt umożliwia wykonywanie wielofunkcyjnych treningów i oszczędza miejsce na siłowni. Dzięki temu każdy sportowiec będzie w stanie dopasować sprzęt do własnych potrzeb i wykonać porządny trening.

Akcesoria na siłownię

Oprócz wymienionych wyżej sprzętów, na siłowni nie może zabraknąć akcesoriów, takich jak sztangi, hantle czy maty. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie należy ograniczać się do zakupu hantli o najpopularniejszych ciężkościach. Profesjonalna siłownia musi zapewnić swoim klientom dostęp do obciążeń o szerokim zakresie. Nie może zabraknąć także akcesoriów do dobrej rozgrzewki. W klubie powinny znaleźć się maty do ćwiczeń czy sprzęty umożliwiające rozciąganie mięśni zarówno przed, jak i po treningu.

Co jeszcze powinno znaleźć się na siłowni? Niezbędnym elementem wyposażenia są lustra, dzięki którym ćwiczący mogą kontrolować prawidłowość wykonywanych ruchów. Rozsądnym dodatkiem jest także waga. Większość właścicieli decyduje się także na nawiązanie współpracy z dostawcami odżywek dla sportowców, wprowadzając do sprzedaży również zestawy witamin czy preparaty wspomagające utratę wagi. W ofercie siłowni najczęściej znajdują się także butelki z wodą czy profesjonalna odzież sportowa. Tak wyposażony lokal z pewnością będzie cieszył się wśród klientów dobrą opinią.