O tym, jak ważna jest higiena w salonie kosmetycznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby ją zapewnić, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, które pozwoli utrzymywać wielorazowe akcesoria w czystości i higienie. Samo, nawet najdokładniejsze mycie narzędzi kosmetycznych, nie usuwa bowiem wszystkich znajdujących się na nich zanieczyszczeń, nie jest więc metodą polecaną. Zamiast tego, w celu przeprowadzania profesjonalnej dezynfekcji, warto zaopatrzyć się w sterylizator kosmetyczny.

Co kryje się pod pojęciem sterylizacji? Dlaczego jest ona tak ważna w salonie kosmetycznym?

Każdy gabinet kosmetyczny musi w odpowiedni sposób dbać o zdrowie i higienę swoich klientów. Jednym z podstawowych zadań w tym zakresie jest używanie do pracy wyłącznie sterylnych narzędzi. W tym celu należy poddawać je sterylizacji po każdorazowym użyciu. W wyniku właściwego przeprowadzenia tego procesu uzyskujemy jałowe przedmioty, które mogą zostać bezpiecznie użyte po raz kolejny. Ich powierzchnia jest bowiem wolna od wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów, które są niewidoczne gołym okiem.

Sterylizacji zaleca się poddawać wszystkie narzędzia, których użytkowanie wiąże się z ryzykiem przerwania ciągłości tkanek oraz które mają kontakt w wydzielinami lub krwią. Zaliczają się do nich m. in. pęsety, frezy, nożyczki, pilniki itp. Proces sterylizacji można przeprowadzić samodzielnie, za pomocą dedykowanego urządzenia. Sterylizatory kosmetyczne to niewielki, bardzo praktyczny sprzęt, który świetnie sprawdzi się w każdym salonie kosmetycznym, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wykonywaniem tego procesu na zewnątrz.

Higiena w salonie kosmetycznym. Jak wybrać odpowiedni sterylizator?

Czym charakteryzują się sterylizatory kosmetyczne? Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Sterylizatory kosmetyczne to profesjonalne urządzenia przeznaczone do sterylizacji akcesoriów kosmetycznych wielokrotnego użytku. W sprzedaży dostępnych jest kilka ich rodzajów, które różnią się między sobą m. in. rozmiarem, pojemnością, funkcjonalnością oraz wykorzystywaną metodą sterylizacji. Posiadanie takiego urządzenia jest obecnie niezbędne w każdym gabinecie – obowiązek sterylizacji wynika bowiem z obowiązujących norm sanitarnych.

Najpowszechniej występującym na rynku urządzeniem tego typu jest sterylizator kulkowy. Sterylizacja przebiega w nim w oparciu o nagrzane do wysokiej temperatury szklane kulki, w które wkłada się akcesoria przeznaczone do wyjałowienia. Sterylizatory kulkowe są jednak coraz częściej zastępowane przez znacznie bardziej od nich skuteczne sterylizatory ultradźwiękowe. Są to specjalne myjki, które sterylizują narzędzia kosmetyczne wykorzystując zjawisko kawitacji – wywołuje je kontakt wody z ultradźwiękami generowanymi przez urządzenie.

Najbardziej nowoczesne i zdecydowanie warte uwagi są natomiast sterylizatory UV. Są one wykorzystywane głównie w profesjonalnych salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Ich działanie opiera się na promieniowaniu UV, które skutecznie niszczy wszystkie bakterie i mikroorganizmy, pozwalając szybko uzyskać w pełni sterylne akcesoria. Popularne sterylizatory kosmetyczne UV mają jeszcze jedną zaletę – nie wymagają stosowania dodatkowych środków dezynfekujących ani wody.