Coraz więcej młodych ludzi z technicznymi zainteresowaniami wpisują w Google "automatyka studia". Nic w tym jednak dziwnego. Prężnie działająca branża wymaga pozyskiwania nowych i młodych pracowników, którzy swoją kreatywnością będą rozwiązywali problemy firm przemysłowych. Jak zostać specjalistą w branży automatycznej?
Czy studia są obowiązkowe?
Pierwszym pytaniem jest czy automatyka studia są konieczne w prawidłowym rozwoju specjalisty? Zdecydowanie tak! Pozwalają one nabyć wiedzy teoretycznej, która nie jest zazwyczaj dostępna w Internecie. Zajęcia prowadzą bardzo doświadczeni wykładowcy, którzy dobrze rozumieją potrzeby branży i właśnie w tym kierunku kształcą nowe pokolenia specjalistów. Zdecydowanym plusem studiów jest również możliwość wymiany doświadczeń z innymi studentami o podobnych doświadczeniach i wiedzy. Bardzo często dowiadujemy się nowych rzeczy nie z sali wykładowej, lecz podczas luźnej rozmowy z kolegą ze studiów. Taka możliwość zdobywania wiedzy jest wręcz nieoceniona. Bycie automatykiem bez studiów również jest możliwe, lecz konieczne jest samodzielne zdobycie wiedzy z książek, które są dostępne zazwyczaj w niewielu bibliotekach. Jednakże dla chcącego, nic trudnego.
Staże na wagę złota
Automatyka, jako studia to jednak tylko pierwszy etap w karierze. Po nabyciu niezbędnej wiedzy teoretycznej konieczne będzie pierwsze zderzenie z praktyką. Bez tego nie ma możliwości zostania prawdziwym specjalistą. Studia dobrze uczą solidnych podstaw, ale tylko praktyka pozwoli na rozwiązywanie prawdziwych i realnych problemów w świecie przemysłu. Najlepszym wyborem są kilkumiesięczne staże. Jest to czas, w którym młody specjalista z pewnością trafi na sporą ilość wymagających zadań do rozwiązania. I bardzo dobrze. Takie podejście pracodawcy bardzo dobrze przygotuje studenta do pracy na pełnym etacie. Taka osoba będzie mogła się pokazać i jeżeli wykaże się zaangażowaniem i kreatywnością, będzie mogła liczyć na dalsze zatrudnienie. Zatem nie należy traktować stażu jako rzeczy tylko obowiązkowej, ale również szansy na zdobycie pierwszej pracy w branży. Później jest już zdecydowanie łatwiej w negocjacji zarobków oraz obowiązków na danym stanowisku.
Ciągłe kształcenie się
Branża automatyki wymaga również ciągłego kształcenia się. Branża przemysłowa jest bardzo dynamiczna i specjaliści muszą być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami ze świata automatyki. Jest to obowiązek każdego automatyka, gdyż to od niego zależy, w jaki sposób przebiega cały proces produkcyjny. Jego błędy mogą być bardzo kosztowne nie tylko pod względem finansowym, ale również pod względem zdrowia, a nawet życia. Bycie na bieżąco z aktualnościami pozwala na zdobywanie świeżego podejścia do problemów oraz rozwiązywania ich w bardzo szybkim czasie.
Branża automatyki w Polsce ma się bardzo dobrze. Coraz większa ilość ośrodków przemysłowych sprawia, że sporo osób młodych chce iść w tym kierunku, aby znaleźć dobrze płatną i pewną posadę. Nie jest to z pewnością łatwa praca, ale satysfakcja z niej może być znacznie bardziej dotkliwa niż trudności, którym trzeba będzie podołać prędzej, czy później.