Chrzest to nie tylko pierwsze najważniejsze wydarzenie w życiu dziecka, ale również jego rodziców i chrzestnych. To symboliczne oczyszczenie z grzechu pierworodnego i włączenie do wspólnoty Kościoła Katolickiego, co stanowi filar tej wiary. Tak naprawdę nie ma z góry określonego wieku, w którym dziecko powinno być ochrzczone, jest to kwestia indywidualna.

Przygotowania do chrztu - formalności i ubranka dla dziecka

Chrzest Święty – formalności

W pierwszej kolejności rodzice powinni wybrać chrzestnych dla swojego dziecka, najczęściej są to członkowie najbliższej rodziny. Zobowiązują się oni przed Bogiem do pomocy rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Jest to obecnie najtrudniejsze zadanie ze względu na trudne dla Kościoła czasy, kiedy wielu ludzi się od niego odwraca. Przed sakramentem rodzice i chrzestni powinni uczestniczyć w kilku spotkaniach, by poznać sens przyjmowania chrztu. Nie jest nim na pewno organizacja przyjęcia, lecz wymiar duchowy uroczystości, podniosłość wydarzenia oraz odpowiednie jego przeżycie. Niezbędne jest ponadto złożenie wszystkich dokumentów, do których zaliczają się akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców oraz zaświadczenie z parafii chrzestnych o fakcie bycia wierzącym i praktykującym. Przed samą uroczystością wymagane jest również przystąpienie do spowiedzi rodziców i chrzestnych. Po ustaleniu wszystkich formalności z proboszczem w parafii, w której ma odbyć się uroczystość, można przystąpić do organizacji przyjęcia po przyjęciu sakramentu. W międzyczasie warto rozejrzeć się za ubrankiem dla dziecka na tę okazję, tutaj dużą rolę odgrywa pora roku. Oczywistym jest, że jesienią, czy zimą dziecko musi być cieplej ubrane, konieczna jest kurteczka lub płaszczyk. Najlepiej wybierać proste fasony i koniecznie z miękkich i delikatnych materiałów, należy pamiętać, że dziecko ma bardzo delikatną skórę. Tym samym przy gorszej jakości tkaninach może dojść do bolesnych otarć lub uczulenia.

Stroje na chrzest dla dziewczynki i chłopca

Kwestia pory roku i materiału jest już jasna, zatem pozostaje dobór fasonu ubranek do chrztu. W tym przypadku największe znaczenia ma oczywiście płeć dziecka. Dla dziewczynki sprawdzają się sukieneczki w kolorach białym oraz ecru, z dodatkowymi aplikacjami lub bez nich. Oczywiście zawsze ozdoba w postaci kokardki, czy kwiatka będzie mile widziana, zwłaszcza do sesji fotograficznej. Do tego przyda się również delikatna opaska na głowę z podobnym motywem i aplikacjami, na przykład w postaci delikatnych perełek. Rodzice mogą postawić na całkowicie prosty fason sukienki, jak również zdecydować się na taki w kształcie literki A, czyli rozszerzający się ku dołowi. Dla małych dżentelmenów, którzy przyjmą sakrament chrztu można wybrać klasyczny garniturek lub skomponować inny zestaw. Rodzice nierzadko stawiają na przykład na spodnie i koszulę z body w jednym, do całości dobiera się muchę oraz szelki w zbliżonej kolorystyce. Jeżeli dziecko jest chrzczone przed upływem szóstego miesiąca życia, warto wybrać odzież zapinaną na napy lub guziczki. Łatwiej wówczas ubrać maluszka w ten ważny dla niego dzień.

Artykuł powstał pod patronatem https://balumi.com.pl.