Jeśli chcesz poznać swój ulubiony smak, najpierw naucz się klasyfikować wina według ich podstawowych cech. Później wybierz te, które najbardziej przypadły Ci do gustu. Do podstawowych cech można zaliczyć słodycz, kwasowość, taninę, alkohol i ciało.
Słodycz
Jeśli chcesz, by wina degustacja była profesjonalna, zwróć uwagę na wszystkie wymienione wcześniej właściwości. Słodycz pozwala określić, czy wino jest słodkie, czy wytrawne. Jej postrzeganie zaczyna się na końcu języka. Na samym początku skoncentruj się właśnie na tych kubkach smakowych.
Zastanów się, czy pijąc wino, czujesz mrowienie na końcu języka? Zwróć też uwagę na konsystencję i lepkość wina. Co ciekawe, wytrawne wino czerwone, takie jak cabernet sauvignon, często zawiera 0,9 g/1 l cukru resztkowego.
Wiele czerwonych i białych win jest wytrawnych. Jednocześnie zawierają małe lub umiarkowane ilości cukru. Cukier resztkowy nie pochodzi z syropu kukurydzianego lub granulowanego, lecz przede wszystkim z cukrów owocowych znajdujących się w winogronach (fruktoza i glukoza).
Kwasowość
Kwasowość utożsamiana jest z cierpkością. Jeśli lubisz bogatszy i mniej cierpki smak, wybierz gatunek o niższym poziomie kwasowości. Zwróć uwagę na mrowienie pojawiające się na przedniej i bocznej części języka. Pijąc kwaśniejsze wino, Twoje usta będą mokre i błyszczące, tak, jakbyś jadł jabłko.
Najczęściej wino ma kwasowość na poziomie 2,5-4,5 pH (7 jest obojętne). Istnieje kilka różnych rodzajów kwasów, które mają wpływ na tę cechę. Do najpopularniejszych można zaliczyć kwas winowy, jabłkowy i cytrynowy.
Tanina (garbniki)
Garbniki to związki fenolowe, które dodają winu goryczy. Mogą wysuszać usta. Znajdują się w skórkach i nasionach winogron. Można je również dodawać do winy. Wystarczy, że będzie przechowywane w drewnianej beczce.
Jak smakuje tanina? Wyobraź sobie, że kładziesz zużytą torebkę czarnej herbaty na język. Mokra torebka to praktycznie czysta tanina. Jest gorzka i wysusza język. Dodaje goryczy i cierpkości, ale też złożoności. Najczęściej można je znaleźć w czerwonym winie, chociaż niektóre wina białe również je zawierają.
W tym przypadku garbnik pochodzi ze skórki, nasion i łodyg winogrona. Dlatego gatunki czerwonego wina mają zwykle wyższy poziom taniny niż białe. Dłuższy kontakt skórki winogron z sokiem daje garbnikom czas na rozpuszczenie się. Tannat to rzadki gatunek czerwonego wina. Wyróżnia się wysokim poziomem taniny.
Alkohol
Przeciętny kieliszek wina zawiera około 11-13% alkoholu. Możesz go analizować za pomocą wielu różnych receptorów smakowych. Dlatego może smakować jednocześnie gorzko, słodko, korzennie i tłusto. Cechy genetyczne mają duży wpływ na to, jak odczuwasz gorzki i słodki smak.
Niezależnie od tego, alkohol będzie grzał nas w gardle. Eksperci od wina mogą oszacować poziom w granicach 0,2%. Wino z wyższą zawartością alkoholu smakuje odważniej i bardziej tłusto. Z kolei wino z niższą zawartością alkoholu ma zwykle intensywniejszy smak.
Ciało
Jest wynikiem wielu czynników. Uzależnione jest od odmiany winogron, pochodzenia, rocznika, poziomu alkoholu i sposobu produkcji. Daje ogólne wrażenie na dane wino.