Polska jest krajem z bogatą historią, tradycją i kulturą. Mimo tego, że duży ślad na naszym kraju odcisnęło piętno II Wojny Światowej, we współczesnych czasach możemy nadal cieszyć oczy zabytkami, które przenoszą nas do dawnych czasów oraz pozwalają na własne oczy zetknąć się z bogactwami, jakie ma nam do zaoferowania nasza ojczyzna. Oto 6 najpopularniejszych zabytków, których historię i znaczenie powinien znać każdy Polak!

  1. Stare Miasto w Warszawie

Warszawska Starówka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc nie tylko w stolicy, ale całej Polsce. Doszczętnie zniszczona podczas II Wojny Światowej w późniejszych latach została poddana całkowitej rekonstrukcji, dzięki której obecnie możemy podziwiać jej zabytkową zabudowę pochodzącą głównie z XVII i XVIII w. Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1980 r.

  1. Zamek w Malborku

Charakterystyczny zamek w stylu gotyckim z czerwonej cegły został wzniesiony w kilku etapach średniowieczu przez zakon krzyżacki. Cały kompleks obejmuje tzw. Zamek Wysoki, Średni oraz Niski i jest jednym z najznamienitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencjalnej w Europie. Od 1997 r. Zamek w Malborku znajduje się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  1. Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli znajdująca się w Wieliczce to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju, którą co roku odwiedza ok. 1 mln turystów. Liczy sobie 9 poziomów, z których najgłębszy sięga aż 327 m pod ziemię, a łączna liczba chodników wynosi ponad 300 km. Historia kopalni sięga XIII w. Obecnie kopalnia nie jest eksploatowana i jest obiektem głównie turystycznym oferującym zwiedzającym liczne atrakcje.

Top 6 najpopularniejszych zabytków w Polsce

  1. Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki w Krakowie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w naszym kraju. Na tle innych budowli sakralnych wyróżnią się obecnością dwóch, różniej wielkości wież, a w jego wnętrzu znajduje się inne krakowskie zabytki, w tym wspaniały ołtarz stworzony przez Wita Stwosza. Ołtarz wykonany został z cennego drewna dębowego i obecnie liczy sobie ponad 1000 lat.

  1. Zamek Królewski na Wawelu

Krakowskie zabytki to także wspaniały Zamek Królewski mieszczący się na Wzgórzu Wawelskim, przy lewym brzegu Wisły. Była to historyczna siedziba władców Polski, kiedy stolica naszego kraju mieściła się w Krakowie. Zamek na Wawelu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a u jego podnóża mieści się legendarna Smocza Jama, w której, według tradycji miał mieszkać siejący postrach wśród mieszkańców Krakowa Smok Wawelski.

  1. Katedra na Wawelu

Do najpopularniejszych zabytków w naszym kraju należy także Katedra na Wawelu będącą najważniejszym kościołem w Krakowie oraz miejscem pochówku wielu polskich władców, biskupów oraz innych wybitnych osobistości, które zasłużyły się dla naszego kraju oraz jego historii. Spoczywają w niej szczątki takich wybitnych osób, jak poetów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, biskupa krakowskiego św. Stanisława oraz królów Stefana Botorego, Zygmunta III Wazy oraz Jana Kazimierza. Zwiedzając krakowskie zabytki nie sposób jej nie odwiedzić.