Utrata dowodu osobistego np. poprzez kradzież czy zgubienie to niezwykle stresujący moment. Wiele osób w tym czasie nie wie, co ma zrobić lub dopiero rozpoczyna wyszukiwanie informacji. Aby zablokować dowód osobisty jak najszybciej, warto wcześniej zapoznać się z tą wiedzą, a przy utracie dowodu bezzwłocznie skierować swoje kroki do odpowiedniego miejsca i organu. Co zatem zrobić, gdy zgubimy dowód osobisty lub zostanie nam skradziony? Szczegóły poniżej.
Kradzież
Pierwszą opcją utraty dowodu tożsamości jest kradzież dokumentu. Jest to przestępstwo, więc należy zgłosić je na policji. Udajemy się tam tylko w przypadku kradzieży. Obecnie od marca 2019 roku blokowanie dokumentu jest kompleksowe i nie musimy dodatkowo udawać się również do urzędu gminy w celu unieważnienia dowodu. Sprawa załatwiana jest “od ręki”. W takiej sytuacji dokument jest unieważniany w Rejestrze Dowodów Osobistych na podstawie informacji z policyjnego systemu.
Zgubiony dowód osobisty
Drugą opcją utraty dowodu osobistego jest jego zagubienie. Jeśli nie mamy pewności, iż został nam skradziony lub wiemy, że sami go zgubiliśmy nasze kroki, powinniśmy skierować do Urzędu Gminy. Może być to dowolna jednostka nawet w innym województwie czy mieście. W tym miejscu za darmo składamy specjalny formularz, a nasz dowód tożsamości jest blokowany “od ręki” i również nie musimy czekać na jego unieważnienie. Warto zabrać ze sobą również inne dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, jeśli takie posiadamy np. prawo jazdy czy książeczkę wojskową. Blokowanie dokumentu jest darmowe i nie będziemy musieli ponosić kosztów za samo unieważnienie dokumentu.
Zgłoszenie kradzieży / zagubienia w banku
Krokiem, o którym zapomina wiele osób po unieważnieniu dokumentu, jest również wizyta w banku. Warto udać się tam, nawet jeśli nie posiadamy konta bankowego i nie korzystamy z bankowości. Zgłoszenie powoduje zablokowanie dokumentu w Związku Banków Polskich, do których należą wszystkie banki w Polsce. Pomoże to uchronić nas przed próbą wzięcia kredytu na nasze dane.