Badania pokazują, że uczenie się poprzez zabawę jest ważną częścią rozwoju dziecka. Dużą popularnością cieszą się zabawki edukacyjne, które pomagają rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów i myślenie przyczynowo-skutkowego. Dodatkowo pokazują maluszkom, w jaki sposób wybrnąć z konfliktowej sytuacji.  Zachęcają również do dzielenia się, a także poprawiają umiejętności motoryczne i kreatywność. 

Jakie zabawki kupić dla maluszków 1-12 miesięcy?

W tym wieku zabawa sensoryczna pomaga stymulować zmysły noworodka. W miarę jak maluszek rośnie i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, możesz wprowadzać zabawki, które zachęcają do większej interakcji. Kiedy dziecko stanie się bardziej aktywne, wprowadź zabawki, które pomogą mu radzić sobie z konfliktami. Dodatkowo zaznajomią go z przyczyną i skutkiem, np. “Jeśli to zrobię, stanie się tak”. Nabiorą również pewności siebie, gdy dowiedzą się, jak działa zabawka, po zastosowaniu metody prób i błędów oraz wskazówek. Maluszkom w wieku 1-12 miesięcy możesz podarować klocki sensoryczne, piramidkę z kółek, przeplatanki sensoryczne, kubeczkową wieżę, migoczącą hulę-kulę, grzechotki.

Wspaniałe zabawki dla dzieci 1-2 lata

Kiedy dziecko skończy roczek, wkrótce stanie się bardziej mobilne. Wręczając mu odpowiednie zabawki, pomożesz w nauce równowagi i koordynacji. Dodatkowo wzbudzisz u malucha ciekawość świata. Zwróć uwagę na zestawy tematyczne, które wzbogacają słownictwo, uczą nazw kolorów i kształtów. Możesz też kupić pchacz, jeździk, kolorowe książeczki i chodziki.

Jak dobrać zabawki edukacyjne do wieku dziecka?

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Kiedy Twoja pociecha skończy 2 lata, możesz wprowadzić zabawki zachęcające do aktywności. Pokaż maluchowi, jak ich używać. Jeśli chcesz mu podarować trójkołowiec, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Upewnij się, że zawsze nosi kask, jeżdżąc na trójkołowym rowerku. Możesz również wprowadzić zabawki, które poprawiają umiejętności poznawcze maluszka. Dwuletnim i starszym dzieciom warto podarować obręcze do koszykówki, piłki, zestawy do kręgli, piasek kinetyczny, sztalugę dla najmłodszych. Pomyśl o liczydle, magnetycznych blokach konstrukcyjnych i grach lub książkach typu “Zobacz i powiedz”.