Wielu z nas myślało w dzieciństwie o tym, by w przyszłości zostać sławnym muzykiem. Część chciała być wokalistami, inni myśleli o karierze perkusisty, z kolei jeszcze inni pragnęli zostać gwiazdami muzyki rozrywkowej grającymi na gitarze. Większość porzuciła te marzenia na etapie dorastania, jednak nie znaczy to, że nie warto spróbować nauki gry na instrumencie dla samego siebie. W tym artykule przybliżamy, dlaczego warto to zrobić oraz jak zacząć!
Instrumenty lekiem na nudę
Nie jest tajemnicą, że instrumenty potrafią być wspaniałym lekarstwem, gdy dopada nas nuda. Nauka gry na gitarze, perkusji, czy nauka śpiewu potrafi pochłonąć godziny, dnie, a nawet miesiące. Nie ma tutaj jednak mowy o monotonii, bowiem z każdym ćwiczeniem coraz bardziej rozbudzamy swoją kreatywność i przybliżamy się do celu, jakim jest nabycie konkretnej umiejętności. Już w trakcie procesu nauki, zauważając pierwsze postępy, czy też grając coraz lepiej ulubione piosenki, będziemy chcieli coraz bardziej doskonalić swój kunszt.
Muzyka rozwija wyobraźnię u osób w każdym wieku
Ucząc się gry na instrumentach, słuchamy dużo więcej rozmaitej muzyki, ponieważ poszukujemy nowych utworów, które można by zagrać. To z kolei niesamowicie pobudza naszą kreatywność, skłania do przemyśleń oraz do poznania repertuaru innych kultur, gatunków muzycznych, do zagłębienia się w teksty różnych wykonawców. Granie na instrumentach poszerza horyzonty i nawet w przypadku czysto hobbystycznej zajawki znacząco poprawia samopoczucie, ponieważ daje świadomość, że spędzamy czas kreatywnie oraz twórczo.
Granie łączy ludzi o różnych przekonaniach
O ile nie można tego powiedzieć w przypadku grania na instrumencie w domu, o tyle wyjście z muzyką do ludzi pozwala poznać wspaniałe osoby i łączyć się w bogate społeczności. Wszelkiego rodzaju szkoły muzyczne, lokale organizujące wspólne grania, czy też domy kultury witają z otwartymi ramionami wszystkich tych, którzy chcą pokazać swoje umiejętności światu. Z takich inicjatyw często powstają przyjaźnie na całe życie, nierzadko również zespoły muzyczne, które później często osiągają sukcesy komercyjne.
Dużo zalet przy niskim koszcie
W dobie wszechobecnej wiedzy jesteśmy w stanie nauczyć się grać na instrumencie bez dodatkowej pomocy. Ogranicza nas tylko konieczność kupna instrumentu oraz czas, który należy poświęcić na naukę konkretnego rzemiosła. W internecie znajduje się bardzo dużo poradników na temat praktycznie każdego instrumentu. Warto również pamiętać, by zbytnio się nie zrażać — nawet mistrzowie stawiali kiedyś pierwsze kroki!