Realizacja własnych pasji sprawia ogromną satysfakcję i mnóstwo radości. Jak się okazuje, Polacy znajdują czas na rozwój zainteresowań, co zdecydowanie bardzo cieszy. Pogodzenie ze sobą codziennych obowiązków z hobby jest na wagę złota i pozwala na znacznie lepsze samopoczucie psychiczne.

Zainteresowania Polaków - statystyki

Czas na rozrywkę – statystyki

Statystyki jasno wskazują, iż niemal połowa Polaków znajduje czas na hobby – są to głównie mężczyźni. Taka tendencja utrzymuje się właściwie zazwyczaj wśród młodych ludzi, którzy nie rozpoczęli jeszcze kariery zawodowej. Ten trend mimo wszystko jest pocieszający, ponieważ świadczy o tym, że Polacy potrafią się relaksować i dążą do tego. Niewiele ponad 30% ankietowanych żałuje, że czasu na pasje jest trochę za mało. Istnieje grupa ludzi – w wieku od 25 do 34 lat, która zdecydowanie wychodzi z założenia, iż natłok obowiązków wyklucza zajmowanie się sobą i swoimi zainteresowaniami. Jak się okazuje, czasami przeszkodą w drodze do rozwoju swoich pasji jest słaba kondycja finansowa.

Jakie pasje mają Polacy?

Wśród najczęściej rozwijanych pasji znajduje się szeroko pojęty sport – zapewne w kontekście uprawiania i kibicowania. Popularne jest również podejmowanie regularnych aktywności fizycznych. Dobrą informacją jest ta, iż czytanie książek preferuje aż 10% ankietowanych. Społeczeństwo nierzadko sięga ponadto po robótki ręczne, majsterkowanie oraz pielęgnowanie ogrodu. Niewielka część ankietowanych poświęca swój wolny czas grom komputerowym. Przeprowadzanie takich badań na wybranych grupach wiekowych ukazuje zainteresowania Polaków. Jak widać każdy znajduje jakiś sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, którego zazwyczaj jest dość mało. Pasja nie tylko sprawia mnóstwo radości, ale również pozwala na odciągnięcie myśli od trudów codzienności. Dbanie o dobre, a nawet doskonałe samopoczucie fizyczne to nie wszystko. Równie ważne jest zwracanie uwagi na kondycję psychiczną. Jeżeli odczuwa się zmęczenie również w tej materii, należy podjąć konkretne kroki do zmian tego stanu rzeczy.