Dzieci są jak czysta karta, którą trzeba wypełnić miłością, opieką i zabawą. Na tym ostatnim w szczególności mija beztroskie dzieciństwo. Jednak, aby zabawy stymulowały rozwój malucha, trzeba mu czasem wskazać odpowiednią drogę. Oto kilka pomysłów na kreatywne zabawy w domu.

Zaginiony skarb

To ulubiona zabawa wszystkich dzieci, zachęcająca do odrobiny ruchu. Rodzice wspólnie z dzieckiem rysują mapę mieszkania. Jedno z opiekunów chowa jakiś drobiazg, po czym zaznacza miejsce skarbu na mapie, którą wręcza dziecku. Maluch może teraz przeobrazić się w pirata i zdobywcę swojego łupu. Znaleziskiem może być znany jemu przedmiot, jak również drobny upominek. Zabawa w zaginiony skarb z powodzeniem sprawdzi się także na świeżym powietrzu, gdzie rekwizytami mogą być dary natury. Świetny sposób na poznawanie przyrody!

Kreatywne zabawy z dzieckiem

Teatrzyk

Kto nie zna tej fascynującej zabawy! Każdy jako dziecko bawił się w teatrzyk, wykorzystując do tego lalki, pacynki czy własnoręcznie robione figurki na patyczku do szaszłyków. Tę formę zabawy w szczególności upodobały sobie młodsze dzieci, które potrafiły zaskoczyć widownię niesamowitą opowieścią i szybkim zwrotem akcji.

Teatrzyk można nieco unowocześnić, wykorzystując posiadane w domu figurki. Świetnie sprawdzą się na przykład ludziki zrobione z klocków lub figurki Super Zings. O czym będzie dzisiejszy spektakl? Dziecko z pewnością zaskoczy swoich odbiorców, wystarczy jedynie wskazać mu właściwą drogę do zabawy.

Domowy turniej wiedzy

Oto zabawa, którą można stworzyć samodzielnie od podstaw i wciągnąć do gry całą rodzinę. Domowy turniej wiedzy pobudzi u najmłodszych ducha rywalizacji, znakomicie utrwalając zgromadzoną dotychczas wiedzę o otaczającym świecie.

Można zatem przygotować karty, na których będą pytania. W ich tworzeniu może wziąć udział każdy, pamiętając o tym, by poziom zagadek dopasowany był do wieku dziecka. Niech najmłodsi również wykażą się tym, co już potrafią! Za każdą prawidłową odpowiedź zdobywane są punkty. Zwycięzca otrzymuje nagrodę przygotowaną przez rodziców.

Zabawy DIY

Animowanie rodzinnej rzeczywistości może być nieco absorbujące, zwłaszcza dla zapracowanych rodziców. Aby zapewnić sobie chwilę odpoczynku, warto zachęcić dzieci do kreatywnego wyrażania swoich myśli. I nie chodzi tu wcale o podsunięcie arkusza papieru wraz z zestawem kredek. Zabawy DIY są jak bezkresne morze pełne nowych pomysłów. Dzieciaki z pewnością zachwycą się formowaniem figurek z masy solnej, malowaniem dyni, robieniem ludzików z kasztanów czy pieczątek z ziemniaka.

Można też pójść o krok dalej i zachęcić dzieci do stworzenia własnej galerii obrazów, wymyślając im ciekawą tematykę. Starsze dzieci chętnie zaangażują się w nadawanie starym przedmiotom nowego znaczenia czy tworzenie własnego zestawu fiszek do nauki języka obcego. Istnieją tysiące zabaw, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Wystarczy rozejrzeć się wokół i stworzyć coś z niczego. Wspólne realizowanie pomysłów to oprócz zabawy doskonały sposób na zacieśnianie rodzinnych więzi.

Partnerem materiału jest Neduo - figurki Super Zings dla Twojego dziecka.