Kraków to nie tylko piękne zabytki, smaczna kuchnia, ale również mnóstwo rozrywek dla całych rodzin. Zniesienie obostrzeń pandemicznych sprawiło, że nic nie stoi już na przeszkodzie organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Warto zapoznać się z kalendarium, aby nie przeoczyć żadnego festiwalu, czy spotkania.

Wydarzenia w Krakowie, których nie można ominąć

Kalendarium wydarzeń w Krakowie

Wszystkie imprezy kulturalne są odpowiednio zaplanowane, wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej http://karnet.krakowculture.pl/. Z kalendarium wynika między innymi fakt, że już 23 września rozpoczął się Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021, potrwa on aż do 3 października. Głównym założeniem tego wydarzenia jest podkreślenie konieczności łączenia wielu kultur, narodowości i religii, które spotykają się w Krakowie. Zaplanowano wiele różnorodnych atrakcji, w tym prelekcje, koncerty, warsztaty językowe i kulinarne. Dla dzieci natomiast przygotowano konkursy muzyczne i taneczne, aby nie groziła im nuda. To wydarzenia dobitnie świadczy o tym, że miasto Kraków jest otwarte na przyjmowanie obcokrajowców, którzy właśnie w stolicy Małopolski chcą się uczyć, pracować, żyć. W ten sposób rodowici mieszkańcy zyskują bardzo wiele, mogą przecież zaczerpnąć inspiracji od kolegów i koleżanek z innych krajów. Organizację Festiwalu wsparło wielu partnerów, dzięki czemu ilość atrakcji jest imponująca. Wśród wydarzeń krakowskich zaplanowanych na jesień bieżącego roku znajduje się Festiwal Conrada 2021, który odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”. Organizatorami jest Miasto Kraków, Krajowe Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Początek będzie miał miejsce 18 października, a zakończenie 24. Pierwszymi gośćmi będą hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli oraz George Saunders.

Wydarzenia krakowskie warte udziału

25 września w Kinie Pod Baranami, przy Rynku Głównym 27 odbędzie się już druga edycja Nocy Kin Studyjnych. Organizatorzy zapraszają na seanse, którym towarzyszy hasło Ciao, Italia, co stanowi niemałą gratkę dla amatorów kina. Poza Kinem Pod Baranami, w wydarzeniu bierze udział sześć pozostałych – Mikro, Kijów, Agrafka, Paradox, Kika oraz Sfinks. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie tytuły projekcji. Pejzaż krakowskiego Starego Miasta nie byłby taki sam, gdyby nie odbywał się tam Kiermasz Pogranicza Kultur. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 23 września – 3 października, z pewnością przyciągnie zarówno mieszkańców miasta, jak i turyści odwiedzający Kraków po sezonie wakacyjnym. Na kiermaszu można znaleźć między innymi stroje ludowe wykonywane ręcznie, rzeźby z drewna, biżuterię z motywem folkowym oraz inne pamiątki z Krakowa. Wydarzenie jak co roku zostanie uświetnione koncertami, staną również budki z jedzeniem. Przy odpowiedniej pogodzie można w niecodzienny i bardzo ciekawy sposób spędzić trochę czasu z najbliższymi. Najlepszym aspektem jest fakt, że większość z wyrobów powstaje w wyniku przechodzenia pasji do rękodzieła z pokolenia na pokolenie. Wykorzystuje się tym samym tajniki tworzenia.