W Krakowie co roku odbywa się wiele różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i to zarówno tych na dużą skalę, jak i tych mniejszych – kameralnych. Instytucją, która jest odpowiedzialna za organizację i promocję wielu z tego typu imprez jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Co zatem warto wiedzieć na temat KBF?
KBF – miejska instytucja kultury, która dba o wizerunek Krakowa
KBF zostało powołane w związku z uzyskaniem przez Kraków tytułu Europejskiego Miasta Kultury. Stolica Małopolski otrzymała to ważne wyróżnienie w roku 2000. KBF jest instytucją, która zajmuje się tworzeniem i poszerzaniem pola kultury w Krakowie. Wzbogaca ona ofertę kulturalną Krakowa oraz dba o to, aby w mieście tym rozwój sztuki był na jak najwyższym poziomie. Ponadto instytucja ta wspiera także różne inicjatywy kulturalne, które są pomysłami mieszkańców oraz współpracuje z innymi instytucjami i stowarzyszeniami kulturalnymi, a także ośrodkami zagranicznymi oraz wspiera środowiska twórcze. Warto również wspomnieć o tym, że Krakowskie Biuro Festiwalowe zarządza strukturami Regionalnego Funduszu Filmowego, jest zarządcą sieci InfoKraków oraz Pawilonu Wyspiańskiego, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków, a także wydawcą znanego magazynu „Karnet”. KBF w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO realizuje także cykl tematycznych przechadzek po Krakowie, tak zwanych spacerów literackich. Zakres działalności tej instytucji jest więc jak widać naprawdę bardzo duży.
Wydarzenia organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie Biuro Festiwalowe zajmuje się przygotowywaniem wydarzeń z różnych dziedzin kultury, np. z: literatury, filmu, muzyki czy sztuki. Instytucja ta odpowiada zarówno za organizację imprez płatnych, jak i tych, na które wstęp jest darmowy. Warto wiedzieć o tym, że uczestnictwo w wydarzeniach bezpłatnych, na które liczba wejść jest ograniczona, możliwe jest wyłącznie po pobraniu darmowej wejściówki. Taki darmowy bilet wstępu można w prosty sposób wygenerować na platformie Krakowskiego Biura Festiwalowego przeznaczonej do sprzedaży biletów i karnetów, czyli na portalu o nazwie KBF Bilety. Należy także podkreślić, że KBF zajmuje się organizacją takich znanych krakowskich wydarzeń jak np.: Festiwal Opera Rara, Sylwester w Krakowie, Jarmark Świętojański czy też Wianki Święto Muzyki. Instytucja ta prowadzi również znane akcje społeczne takie jak np. akcja o nazwie „Drugie Życie Książki” czy akcja „Czytaj PL”. Prestiżowe i doceniane na świecie festiwale organizowane przez KBF takie jak Festiwal Muzyki Filmowej czy Misteria Paschalia przyciągają do Krakowa wielu turystów. To właśnie w Krakowie na skutek działalności KBF odbywają się takie wydarzenia jak największy międzynarodowy festiwal literacki w Polsce – Festiwal Conrada oraz największe święto poezji w Polsce, czyli Festiwal Miłosza. Dzięki takiej instytucji jak KBF Kraków jest miastem o bardzo bogatej i różnorodnej ofercie kulturalnej. Tu kultura i sztuka dostępne są dla wszystkich. W mieście tym obcować z kulturą mogą nawet dzieci.