Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych online jest jak najbardziej możliwe, w Krakowie powstała nawet specjalna platforma do tego służąca. Tak naprawdę w czasach wielu ograniczeń, należy wdrażać rozwiązania, które choć w pewnym stopniu zminimalizują ich odczuwanie na co dzień. Premiera tej innowacyjnej strony miała miejsce 11 września 2020 roku, na co pozytywnie zareagowało wiele małopolskich instytucji kulturalnych.

Wydarzenie kulturalne online Kraków

Popularność wydarzeń kulturalnych online

Do strony może zalogować się każdy, kto chce pozostawać na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami kulturalnymi. Niektóre materiały są wcześniej zarejestrowane i publikowane na stronie, natomiast inne udostępniane są jako transmisje na żywo. Administratorem serwisu, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne online jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Każda osoba mająca dostęp do Internetu może założyć konto na platformie, zalogować się i stworzyć listę filmów, wydarzeń, które chce obejrzeć. Dostęp  uzyskuje się bez względu na miejsce zamieszkania, wszelkie materiały można oglądać w dowolnym momencie. Wiele z nich ma wartość edukacyjną, dlatego dedykuje się je uczniom, czy studentom. Platforma stanowi pewnego rodzaju bibliotekę multimedialną, w której instytucje kulturalne udostępniają mnóstwo wartościowych materiałów. Wydarzenia kulturalne online można również oglądać w aplikacji, która jest kompatybilna z systemami iOS oraz Android. Dowodzi to tego, że Kraków wychodzi naprzeciw nowoczesnym trendom i obecnej sytuacji pandemicznej, która dotyka całego świata. Niemal wszystkie wydarzenia kulturalne przeniesiono do sieci, by nie istniały ograniczenia w dostępach do nich, tym samym zachowuje się zasady reżimu sanitarnego. Nie naraża się wówczas odbiorców na zakażenie.

Wydarzenia kulturalne online na dedykowanej platformie

Masowe odwoływanie wszelkich wydarzeń kulturalnych było konieczne, by zahamować transmisję wirusa, na szczęście nie oznacza to, że zrezygnowano z nich. Ograniczanie dostępu do kultury w życiu codziennym może negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne ludzi. Zapewnia ona przecież nie tylko rozrywkę dla odbiorców, ale również źródło utrzymania artystów, twórców i innych ludzi kultury. Instytucje kulturalne chętnie udostępniają swoje wydarzenia online, ponieważ to od nich samych zależy, czy materiały mają być dostępne bez dodatkowych opłat, czy też po jej wniesieniu. W oparciu o wszystkie niezbędne dane i ustalenia, powstaje indywidualny model biznesowy dla konkretnego podmiotu. Zasoby platformy internetowej można oglądać zarówno na telewizorze, telefonie, jak i laptopie – w dogodny dla siebie sposób. Wszystkie powyższe czynniki decydują o tym, że wydarzenia kulturalne online cieszą się tak dużą popularnością wśród ludzi w różnym wieku. Zamiast spędzać czas w sposób bezproduktywny, można być na bieżąco z szeroko pojętą kulturą. Nie można w tych trudnych czasach zapominać o dawnej codzienności, ponieważ zapewne niebawem wszystko wróci do normalności. Warto wówczas nie mieć podstaw do czynienia sobie wyrzutów, że zaniedbało się niektóre z aspektów życia społecznego.