Jednorazowe wynajęcia auta jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zwykle korzystają z komunikacji miejskiej, roweru lub poruszają się pieszo, ale potrzebują samochodu na krótki czas. Wtedy mogą skorzystać z usług wypożyczalni, aby wybrać się na weekendowy wypad z przyjaciółmi, w podróż służbową lub do trudno dostępnej miejscowości. Zanim podpiszesz umowę, zwróć uwagę na kilka zasadniczych czynników.

Na co warto zwrócić uwagę, wynajmując auto?

Umowa z wypożyczalnią

Zanim podpiszesz umowę, koniecznie ją przeczytaj. Zwróć szczególną uwagę na to, co jest napisane małym druczkiem. W ten sposób nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe opłaty. Sprawdź, czy za wynajęcie fotelika samochodowego lub nawigacji, musisz dodatkowo zapłacić. Zobacz, jaka polityka baku obowiązuje w danej firmie. Zwykle wypożyczalnie oferują auto z pełnym bakiem. 

Jeśli w umowie znajdzie się zapis o uzupełnieniu paliwa przed oddaniem samochodu, musisz o tym pamiętać. W innym razie musisz się liczyć z tym, że wypożyczalnia może naliczyć nie tylko koszty paliwa, ale też koszty operacyjne. Jeżeli w umowie znajduje się jakiś niejasny zapis, poproś o wyjaśnienie. Jeśli coś budzi Twoje zastrzeżenia, lepiej nie podpisuj umowy. Na rynku działa wiele wypożyczalni. Dlatego na pewno znajdziesz jakąś inną, która będzie profesjonalna.

Dodatkowe opłaty

Zwróć uwagę nie tylko na cenę podstawową, ale również na dodatkowe opłaty. Poszukaj w umowie informacji o dziennym limicie pokonanych kilometrów. Niektóre firmy naliczają opłaty za przekroczenie tego limitu. Czasami musisz też dodatkowo zapłacić, jeśli chcesz oddać samochód w innej filii niż ta, w której go pożyczyłeś. Jeśli oddasz brudne auto, również powinieneś się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Ubezpieczenie samochodu

Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie samochodu. Koniecznie sprawdź, czy auto jest rzeczywiście ubezpieczona i co obejmuje taki pakiet. Jeśli nie podlega ubezpieczeniu, warto za niego trochę dopłacić. W ten sposób nie musisz się martwić, jeśli nieumyślnie uszkodzisz auto lub ktoś go ukradnie. Jeśli będziesz się z kimś zmieniał za kierownicę, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla tej osoby. Jeżeli zamierzasz wyjechać za granicę wypożyczonym samochodem, poinformuj wcześniej o tym wypożyczalnię. Dzięki temu unikniesz wielu niepotrzebnych problemów.

Kaucja

Wynajmując auto, musisz też wnieść kaucję. Zwykle określona suma pieniędzy zostaje zablokowana na Twoim koncie. Jeśli oddasz auto w nienaruszonym stanie, zwrócona zostanie cała kaucja. Zanim jednak podpiszesz umowę, upewnij się, że masz wystarczającą liczbę środków na rachunku bankowym. 

Na co warto zwrócić uwagę, wynajmując auto?

Stan techniczny auta

Podpisując umowę, koniecznie sprawdź aktualny stan techniczny auta. W ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jeżeli auto jest zarysowane lub w inny sposób uszkodzone, poproś pracownika, aby uwzględnił to w umowie. Dzięki nie będziesz musiał dodatkowo, gdy oddasz samochód.

Nowoczesne wypożyczalnie oferują szeroki wybór aut. Proponują m.in. samochody osobowe, jak i dostawcze. Mogą być wyposażone w automatyczną lub ręczną skrzynię biegów. Często zawierają dodatkowe udogodnienia, takie jak nawigacja, czy bagażnik dachowy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Express Rent a Car oferująca - wynajem aut Katowice.